Πανιώνιος- Καλαμάτα 0-2: Πέρασε από τη Ν. Σμύρνη με Μπόρχες, Κόκκορη

, Πανιώνιος- Καλαμάτα 0-2: Πέρασε από τη Ν. Σμύρνη με Μπόρχες, Κόκκορη

Άρεσε για 45’ η Καλαμάτα στο φιλικό με τους κυανέρυθρους, πρώτο ματς του Νίκου Αναστόπουλου στον πάγκο μετά την επιστροφή του

Με δύο γκολ σε ένα τετράλεπτο, η Καλαμάτα επέστρεψε στις φιλικές νίκες καθώς επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, στο πρώτο παιχνίδι του Νίκου Aναστόπουλου στην επιστροφή του στο μελανόλευκo πάγκο.

Η Μαύρη θύελλα μετά από δύο άγονα 90λεπτα απέναντι στον Παναθηναϊκό Β και την Παναχαϊκή, βρήκε δύο τέρματα από τους Μπόρχες και Κόκκορη πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έβγαλε τρεξίματα και αυτοματισμούς και είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Στα πρώτα 45‘ του αγώνα η απόδοση για των δύο ομάδων και μειώθηκε σε μέτρια επίπεδα με την Καλαμάτα να παρουσιάζεται νωθρή και χωρίς καλή ανάπτυξη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως ο Πανιώνιος είχε την καλύτερη ευκαιρία. Στο 23′ ο Γεωργούσης πάτησε περιοχή, έκανε και το δυνατό σουτ, όμως ο Ταϊρης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και έφτασε στο γκολ στο 53ο λεπτό όταν ο πολύ καλός Μαβινγκά έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μπόρχες με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Μαύρη Θύελλα έφτασε σε δεύτερο τέρμα, με μία εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Αρναρέλλης έκανε πολλά μέτρα με την μπάλα, έκοψε στον Κόκκορη, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κούστας): Παχατούρας (80′ Καρούσος), Διονέλλης (62′ Μερτύρης), Ξυγκόρος (62′ Καρδάμης), Ζούλιας (85′ Κουβαράς), Γκότοβος, Στούπης (46′ Μπρέγκου), Γροντής (78′ Κουφουδάκης), Καλύβας (78′ Μαρινάκης), Πίσπας (56′ Μούντριχας), Γεωργούσης (62′ Τσιμπόκας), Τσίπρας (78′ Παπαδάκης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Αναστόπουλος): Ταϊρης (30′ Μέντες, 62′ Λαδάς), Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος (46′ Κόκορης), Παπατόλιος, Αναστασόπουλος (70′ Δρούγας) Λουπάνο, Τάτος (46′ Μπόρχες), Μπενίτεζ (46′ Άλβες), Αρναρέλλης (66′ Ασαμόα), Βασιλόγιαννης (70′ Τριανταφυλλάκης), Πασάς (83′ Λούκατσιτς).