SUPEP LEAGUE 2

Παναθηναϊκός Β’ – Athens Kallithea 0-1: Σπουδαίο διπλό και κορυφή

, Παναθηναϊκός Β’ – Athens Kallithea 0-1: Σπουδαίο διπλό και κορυφή

Το γκολ του Περέιρα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την Athens Kallithea ώστε να φύγει με τη νίκη από την έδρα του Παναθηναϊκού Β’ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

Σε μία σημαντική νίκη έφτασε η Athens Kallithea καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού Β’ στη Ριζούπολη και σκαρφάλωσε στην κορυφή του Νοτίου ομίλου της Superleague 2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές φάσεις στο πρώτο μέρος όμως καμία δεν είχε απειλήσει σημαντικά τον Ξενόπουλο μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο.

Σε εκείνη τη φάση ο Λίλο που είχε μπει στη θέση του Έλληνα πορτιέρε του «τριφυλλιού» έκανε κακή εκτίμηση της σέντρα από το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Περέιρα και με κεφαλιά σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έψαξε την αντίδραση αλλά η Athens Kallithea είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα αλλά ο Μεχίας είδε την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Λίλο στο 76ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά περισσότερη ήταν η ένταση μεταξύ των παικτών παρά οι φάσεις, με την Athens Kallithea να έχει περισσότερες φάσεις για ένα δεύτερο γκολ παρά ο Παναθηναϊκός για την ισοφάριση. Έτσι με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή του Νοτίου ομίλου της Superleague 2.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος (40′ λ.τ Λίλο), Ζέκα (56′ Αθανασακόπουλος), Τσοκάι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καλοσκάμης (46′ Φουρτάδο), Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Λαμψιάς (68′ Μαντσίνι), Μπιλάλ (68′ Νταμπίζας).

Athens Kallithea: Πάντος, Μανθάτης, Μαρόττα, Μεχίας (78′ Σίλβα), Ουές, Ρομαό, Ματίγια, Περέιρα (56′ Κυνηγόπουλος), Βασιλόγιαννης (78′ Μουστακόπουλος), Ντεμέτριους (86′ Τσιντώνης), Λουκίνας (86′ Ιωαννίδης).