ΒΟΛΕΙ

, Ολυμπιακός – Μίλωνας 3-0: Κυριαρχικοί οι ερυθρόλευκοι, προκρίθηκαν στους τελικούς για την αιώνια μονομαχία με τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 23η πρόκριση της ιστορίας του σε τελικό της Volley League Ανδρών το απόγευμα της Δευτέρας (25/3), αφού επικράτησε με 3-0 σετ του Μίλωνα στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι από την αρχή της αναμέτρησης, κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων που έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Οι Πειραιώτες θα συναντήσουν τον Παναθηναϊκό για την διεκδίκηση του τροπαίου, μετά από την πρόκριση των πράσινων επί του ΠΑΟΚ, για το όγδοο “αιώνιο” συναπάντημα σε τελικό από καταβολής της πρώτης κατηγορίας και το δεύτερο στην εποχή της Volley League (2019-20).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και διαμόρφωσε διαφορά της τάξης των 6 με 7 πόντων. Ο Χιντάλγκο τοποθέτησε την απόσταση των δύο ομάδων στο +8 και έδωσε στον Ολυμπιακό σημαντικό προβάδισμα για το 16-8. Ο Μίλωνας δεν παράτησε το πρώτο σετ ούτε στιγμή και μείωσε ξανά στους 6 πόντους (19-12), ωστόσο δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πειραιωτών με το σετ να κλείνει στο 25-18 για το 1-0 των γηπεδούχων.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ του αγώνα, με τον Μίλωνα να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων (2-4) στα 3 λεπτά από την έναρξή του. Ο Τζούριτς, ωστόσο, οδήγησε τον Ολυμπιακό στην ανατροπή με τέσσερις δικούς του πόντους για το 6-5. Ο Ιντάλγκο πήρε την ερυθρόλευκη σκυτάλη και έφερε τους Πειραιώτες μπροστά με δύο πόντους (10-8) για να θέσει τις βάσεις για το 25-18 και το 2-0.

Ο Μίλωνας πάτησε καλύτερα στο τρίτο σετ και διαμόρφωσε το 3-1 στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να ανατρέπει και πάλι τα δεδομένα για το 8-7. Ο Ιντάλγκο με τον 10ο πόντο του έστειλε το ματς στο 11-7 και έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στους Πειραιώτες που έφτασαν στην νίκη με 25-20 στο τρίτο σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-20) σε 77′

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα) και 7 μπλοκ, ενώ του Μίλωνα από 1 άσσο, 33 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα) και 2 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 14 (1 άσος, 13/21 επιτυχημένες επιθέσεις, 5 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (1 άσος, 7 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (3 μπλοκ, 6/15 επιτυχημένες επιθέσεις), Τράβιτσα 2 (1/2 επ.), Τζούριτς 9 (8/11 επιτυχημένες επιθέσεις), Ιντάλγκο 15 (10/14 επ., 4 άσσοι), Τζιάβρας, Κομητούδης, Δαλακούρας.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 5 (5/9 επιτυχημένες επιθέσεις), Μπάσης 2, Γιορντάνοφ 9 (9/20 επιτυχημένες επιθέσεις), Νανόπουλος 1, Μολίνα 10 (2 μπλοκ, 10/22 επιτυχημένες επιθέσεις), Πολουγιάν 8 (8/13 επιτυχημένες επιθέσεις), Χερ 1, Χανδρινός, Θεοδόσης, Νανόπουλος.