, Ο Θρύλος των θαυμάτων: Ο Ολυμπιακός διέλυσε με εξάρα τη Μακάμπι και προκρίθηκε στους 8 του Conference League (βίντεο)

Μία από τις πιο επικές προκρίσεις στην ιστορία του πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε 6-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Σερβία και με συνολικό σκορ 7-5 έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Europa Conference League και θα δώσει το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03) στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, στα κεντρικά της UEFA.

Πριν την έναρξη της ρεβάνς, οι πιθανότητες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» για την πρόκριση στην επόμενη φάση ήταν ελάχιστες. Ωστόσο, το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μπήκε στον αγωνιστικό χώρα της Arena της Μπάτσκα Τόπολα, που χρησιμοποίησε ως έδρα η Μακάμπι Τελ Αβίβ και έδειξε το… μέταλλό του.

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, μια και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και μοίρασε δύο ασίστ, αρχικά στον Κώστα Φορτούνη στο 36’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στον Αγιούμπ Ελ Κααμπί, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Όμως, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο 57’ με το εύστοχο πέναλτι του Ζάχαβι, αλλά στο 65’ ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί με τρομερό ψαλιδάκι ισοφάρισε εκ νέου το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (4-1), με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ένα γκολ του Στέφαν Γιόβετιτς (93’) και άλλο ένα από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί (103’) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος πήρε τη νίκη, ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ένα πρώτο ημίχρονο βγαλμένο απο τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του Ολυμπιακού! Οι παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ κατάφεραν μέσα σε 45 λεπτά να διαγράψουν το 4-1 του πρώτου αγώνα και να αρχίσουν να ονειρεύονται τη μεγαλύτερη ανατροπή στην Ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Στο 10’ ο Ποντένσε με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα «δοκάρι και μέσα» δίνοντας το έναυσμα για το μεγάλο «μπαμ»!

Στο 25’ ο Ελ Κααμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μισπάτι να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση. Στο 36΄ ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε μπαλιά «πάρε-βάλε» στον Κώστα Φορτούνη ο οποίος έγραψε το 2-0.

Και στις καθυστερήσεις, 45+3’ ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Ποντένσε έφερε το ζευγάρι στα ίσια.

Έμενε ακόμα ένα ημίχρονο, ενώ η Μακάμπι έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη. Το σοκ ήταν απίστευτο για τους Ισραηλινούς που πίστεψαν ότι η ρεβάνς θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 57’ ο Κανιτσόβσκι βρέθηκε σε θέση βολής και ο Ρέτσος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο Ζαχάβι ανέλαβε την εκτέλεση μειώνοντας σε 3-1.

Στο 65΄ από σέντρα του Ορτέγκα, ο Ελ Κααμπί με εκπληκτικό «ψαλίδι» πέτυχε το γκολ της βραδιάς, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου αγώνα.

Τα πάντα πλέον κρέμονταν σε μία κλωστή και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόβετιτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, με το «καλησπέρα» (93’) ο Γιόβετιτς έγραψε από κοντά το 5-1 μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και πλέον ο Ολυμπιακός κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του.

Τη σιγούρεψε στην εκπνοή του ημιχρόνου της παράτασης, στο 103’ με τον Μασούρα να δέχεται εκπληκτική κάθετη του Έσε και στη συνέχεια να περνάει στον Ελ Αραμπί ο οποίος απλώς την «έσπρωξε» στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία και θα είναι παρών το μεσημέρι (15:00) στην κλήρωση των προημιτελικών και των ημιτελικών, πριν από το μεγάλο ραντεβού της 29ης Μαΐου στην OPAP Arena.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91’ Αβ. Κοέν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο (113’ Νταβιτζάτζα), Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ (74’ Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα, Μίλσον (16’ λ.τρ. Μπίτον, 108’ Μποντόσο), Ζαχάβι (108’ Γιον. Κοέν).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (106’ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (82’ Γιόβετιτς), Φορτούνης (95’ Μασούρας), Ποντένσε (103’ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88’ Ελ Αραμπί).