Ο ΠΑΣ διέλυσε 5-0 τον Αρη στο “Κλ. Βικελίδης” (video)

, Ο ΠΑΣ διέλυσε 5-0 τον Αρη στο “Κλ. Βικελίδης” (video)

Η Θεσσαλονίκη είναι η… αγαπημένη πορεία του ΠΑΣ Γιάννινα, αφού μετά το «διπλό» της πρεμιέρας στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ (0-1) η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έκανε απόψε το «μπαμ» συντρίβοντας τον Άρη με 5-0, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έδωσε μια ποδοσφαιρική παράσταση στο γήπεδο των «κίτρινων», που γνώρισαν μια από τις βαρύτερες εντός έδρας ήττες της Ιστορίας τους. Αυτό, βεβαίως, ουδόλως απασχόλησε τους Ηπειρώτες, που με 16 βαθμούς σε 10 αγώνες φιγουράρουν στην τέταρτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Σνάιντερ από σέντρα του Σάλιακα. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, κλείνοντας τον ΠΑΣ στα καρέ του.

Ο Λοντίγκιν είχε καλή θέση για να σταματήσει και το δεξί σουτ του Γκάμα στο ημίωρο και στο 35΄ ο ΠΑΣ διπλασίασε: στην κάθετη πάσα ο Μιλιντσεάνου πλάσαρε τον Κουέστα για το 0-2.

Ακριβώς ίδιο το μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να γυρίζουν την ανούσια την μπάλα έξω από την περιοχή αλλά να μη μπορούν να τη βάλουν σε αυτή και να απειλήσουν.

Έτσι, στο 54΄ ο Περέα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κουέστα για το 0-3, από μπαλιά του Πίρσμαν. Στο 70΄ και με τη χρήση του VAR οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Εντιαγ και ο Εραμούσπε έκανε το 0-4, για να φτάσει ο ΠΑΣ και σε πέμπτο γκολ με τον Μορέιρα στο 85΄, προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις των οπαδών του Άρη στις εξέδρες.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σάκιτς (46′ Σάσα), Δεληζήσης, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο (58′ Μάνος), Εντιαγέ (82′ Ματίγια), Ιτούρμπε (46′ Μαντσίνι), Γκαρσία, Γκάμα, Καμαρά (82′ Λόπεθ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας (81′ Παντελάκης), Πίρσμαν, Καραχάλιος (82′ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (81′ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (63′ Μέντες), Περέα.

* Την ώρα που ο Άρης γνώριζε βαριά ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Κλ. Βικελίδης”, Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης έμεναν στο 1-1.