ΤΕΝΙΣ

, Ο Αλκαράθ «βασιλιάς» στο Wimbledon, σταμάτησε το αήττητο πέντε ετών του Τζόκοβιτς!

Ο Κάρλος Αλκαράθ σταμάτησε το… τρελό αήττητο του Τζόκοβιτς στο Wimbledon κερδίζοντας τον τελικό με 3-2 σετ (1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4) κατακτώντας τον δεύτερο grand slam τίτλο της καριέρας του.

Σε έναν τελικό -έπος που κράτησε τέσσερις ώρες και 42 λεπτά, κέρδισε με 3-2 σετ (1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4) και κατέκτησε το δεύτερο grand slam της καριέρας του, στερώντας έτσι το 24ο από τον Σέρβο!

Σε ένα παιχνίδι με πολλά πάνω και κάτω και για τους δύο, ο Καρλίτος αποδείχθηκε πιο… ανθεκτικός και στέρησε την ευκαιρία από τον Τζόκοβιτς να φτάσει τον Φέντερερ στην κορυφή των κατακτήσεων τίτλων στο Λονδίνο (8), αλλά και την Μάργκαρετ Κορτ που παραμένει μόνη πρώτη με 24 τίτλους σε άνδρες και γυναίκες συνολικά.

Για τον Τζόκοβιτς, σταμάτησε ένα αήττητο πέντε χρόνων στο Wimbledon (από το 2018 έχει ξεχάσει τι πάει να πει ήττα) και …. 10 χρόνων και εννέα ημερών στο κεντρικό γήπεδο του Λονδίνου! Τελευταία φορά σε αυτό το γήπεδο είχε χάσει το 2013 από τον Αντι Μάρεϊ ο οποίος βρισκόταν στις κερκίδες για να δει τον σπουδαίο τελικό.

Ο Αλκαράθ τελείωσε το ματς με 66 winners, 9 άσους, 45 αβίαστα λάθη και 167 πόντους συνολικά έναντι 32 winners, 40 αβίαστων λαθών, 2 άσων και 166 πόντων συνολικά. Ο Ισπανός θα παραμείνει έτσι στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Χαμένος ο Αλκαράθ, περίπατος για Τζόκοβιτς στο πρώτο σετ

Με το «καλημέρα» ο Αλκαράθ βρήκε break point από ένα εύκολο λάθος του Νόλε, αλλά ο Σέρβος έβγαλε μεγάλο πρώτο σερβίς και στη συνέχεια του game έκανε το 1-0.

Μάλιστα, αμέσως μετά έκανε break αφού στο 0-40, κατάφερε να κερδίσει στην τρίτη προσπάθεια ένα λάθος του αντιπάλου του. Στο 3-0 ο Τζόκοβιτς βρήκε άλλα δύο break point από λάθη του Αλκαράθ, τα οποία έσβησε ο Ισπανός, αλλά έδωσε και τρίτη ευκαιρία στον Νόλε, που έφτασε στο 4-0 και στο σερβίς του στο 5-0!

Ο Αλκαράθ κατάφερε να γλιτώσει το bagel με αρκετό κόπο μάλιστα, για να κλείσει αμέσως μετά το πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς σε 34 λεπτά…

Στο tie break ο Αλκαράθ μπήκε ξανά στο ματς

Ο Καρλίτος ξεκίνησε εντελώς ανάποδα το δεύτερο σετ. Κράτησε το σερβίς του και έκανε break μετά από δύο αβίαστα λάθη του Τζόκοβιτς, όμως ο Σέρβος ατάραχος, πήρε πίσω το break από χαμένο φόρχαντ στη διαγώνιο του 20χρονου.

Αν και ο Αλκαράθ βρήκε εκ νέου break point, o Νόλε βρήκε λύσεις και ισοφάρισε σε 2-2, με τον Ισπανό να ζορίζεται αρκετά για να κάνει το 3-2. Οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να τρέχουν και έβγαλαν ορισμένους ωραίους πόντους, κρατώντας το σερβίς τους στα επόμενα δύο games (4-3 ο Αλκαράθ).

Μία κακή επιστροφή του Ισπανού έφερε το 4-4, αλλά κρατώντας το σερβίς του, έστειλε τον Νόλε να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Με μεγάλη δόση τύχης ο Σέρβος έμεινε στο σετ, ισοφαρίζοντας (και) με την βοήθεια του φιλέ, ωστόσο πήγε ξανά να σερβίρει για να μείνει στο σετ και να το οδηγήσει στο tie break. Το κατάφερε και εύκολα, για να πάρει μάλιστα εκεί και προβάδισμα με 3-0! Ωστόσο, ο Αλκαράθ σέρβιρε καλά και είδε τον αντίπαλό του να κάνει κι ένα αβίαστο λάθος με drop shot, για να ισοφαρίσει 3-3.

Με παρόμοιο χτύπημα πέρασε μπροστά με 5-4 ο Αλκαράθ, αλλά ο Τζόκοβιτς έφτασε σε set point (6-5) με ένα μπάκχαντ. Πέταξε την ευκαιρία με δικό του άστοχο χτύπημα και ο Αλκαράθ έφτασε αυτός σε set point στο 7-6 και το κατέκτησε αμέσως μετά με μία ασύλληπτη επιστροφή winner στην ευθεία.

Ο Αλκαράθ κέρδισε game 26 λεπτών και έφτασε στο 2-1!

Ο Αλκαράθ με ανεβασμένη αυτοπεποίθηση, έσπασε το σερβίς του Τζόκοβιτς με το ξεκίνημα του τρίτου σετ και έφτασε στο 2-0 χάρη στις κακές επιστροφές του Σέρβου, που ωστόσο μείωσε στη συνέχεια σε 2-1.

Ο Νόλε έφτασε σε διπλό break point από συνεχόμενα λάθη του 20χρονου Ισπανού, αλλά αμέσως μετά έκανε αυτός συνεχόμενα λάθη και κακές επιστροφές, για να πάρει προβάδισμα 3-1 ο Αλκαράθ. Σε ένα μαραθώνιο πέμπτο game με 13 ισοπαλίες και 7 break point, ο Αλκαράθ έκανε το break και προηγήθηκε 4-1. Κράτησε 26 λεπτά αυτό το game, το μακροβιότερο στην ιστορία των τελικών ενός grand slam!

Το 5-1 έγινε πολύ πιο… απλά για τον Καρλίτος, ο οποίος τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ και ένα μακριά από τον τίτλο με ένα ακόμη break.

Ο Τζόκοβιτς βρήκε ευκαιρίες, έκανε το break και ισοφάρισε 2-2!

Με την έναρξη του τέταρτου σετ, ο Αλκαράθ κράτησε το σερβίς του και έφτασε σε διπλό break point, όμως δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Αμφότεροι πήγαν σε «γεμάτα» games στην αρχή του σετ, με τον Νόλε στο 2-2 να φτάνει σε τρία break point και να αποκτά πλεονέκτημα.

Ενα πλεονέκτημα που κράτησε, φτάνοντας στο υπέρ του 5-3, με τον Αλκαράθ να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Ομως ο Τζόκοβιτς δεν του άφησε περιθώρια, έσπασε το σερβίς του και πήγε να σερβίρει και πρώτος στο 5ο και καθοριστικό σετ!

Ο Αλκαράθ εκθρόνισε τον Νόλε!

Ωστόσο, ο Αλκαράθ αντέδρασε και έφτασε σε break point αμέσως το οποίο έσβησε ο Σέρβος. Ο Νόλε με 1-0 προβάδισμα, έφτασε σε break point και πέταξε μία ασύλληπτη ευκαιρία να πάρει σοβαρό προβάδισμα για τον τίτλο. Ο Αλκαράθ έβγαλε τρομερές άμυνες, αλλά ήταν εκτός θέσης και ένα απλό φόρχαντ ο Σέρβος το μετέτρεψε σε αβίαστο λάθος, για να δεχτεί τελικά την ισοφάριση (1-1). Ο Ισπανός με την σειρά του έφτασε σε break point από λάθος του Σέρβου και δεν το άφησε να πάει χαμένο, αφού βρήκε πέρασμα στην ευθεία ενώ ο Νόλε ανέβαινε στο φιλέ.

Αμφότεροι κράτησαν στη συνέχεια το σερβίς τους, με τον Αλκαράθ να φτάνει στο 4-2 με άσο. Με όπλο το σερβίς ο Τζόκερ έμεινε σε επαφή στο σκορ (4-3). Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα δύο game, με τον Αλκαράθ να σερβίρει στο 5-4 για τον τίτλο, κάτι που κατάφερε μετά από 4 ώρες και 42 λεπτά αγώνα.

Πηγή:gazzetta.gr