NBA

ΝΒΑ: “Μάγος” Γιάννης, σούπερ το Μιλγουόκι στο Ορλάντο

, ΝΒΑ: “Μάγος” Γιάννης, σούπερ το Μιλγουόκι στο Ορλάντο

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση του MVP της περασμένης σεζόν, Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς διέλυσαν του Μάτζικ με 123-91 μέσα στο Ορλάντο κι επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο ντεμπούτο του Θανάση Αντετοκούνμπο.

Φαίνεται ότι η ήττα από την Βοστόνη αφύπνησε τους παίκτες του Μιλγουόκι. Αν και η ομάδα του Greek Freak βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα με 20-7, απάντησε με επιμέρους σκορ 40-9 (!) και ξέφυγε με 47-29 κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 21 πόντων (41-62).

Τα υπόλοιπα πλέον ήταν ιστορία, με το Μιλγουόκι να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην τρίτη περίοδο και τους παγκίτες του να εκτοξεύουν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα (αλλά και 7 λάθη). Από κοντά και ο Έρικ Μπλέντσο με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Κρις Μίντλετον να προσθέτει 16 πόντους.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε το ντεμπούτο του και είχε 2 πόντους (ένα τρομερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Ιγούντου), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 6 λεπτά συμμετοχής.