Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Νέος Άρις – Θύελλα Χαρακοπιού 1-2: “Απόδραση” με… Ντιμπάλα!

, Νέος Άρις – Θύελλα Χαρακοπιού 1-2: “Απόδραση” με… Ντιμπάλα!

Με τον Γκέσι Δέμπι να σκοράρει δις και πανηγυρίζει όπως ο Αργεντινός σταρ της Γιουβέντους, Πάουλο Ντιμπάλα, η Θύελλα Χαρακοπιού “απέδρασε” με το διπλό από την Σπερχογεία, επικρατώντας 2-1 του Νέου Άρι.

Με εκπληκτική προσπάθεια που ξεκίνησε λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο 20χρονος επιθετικός εξαπέλυσε έναν… κεραυνό από τα 20-25 μέτρα που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βασιλόπουλο για το 0-1 στο 43’.

Ο ίδιος παίκτης στο 65’ διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και της ομάδας του γράφοντας το 0-2, με την… πλάστιγγα να γέρνει υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι “πετεινοί” που αγωνίστηκαν ως γηπεδούχοι στο “Π. Γεωργανάς” λόγω εργασιών στη φυσική τους έδρα, μείωσαν απλώς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπούνα.

Από το 83’ οι δύο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αναστασόπουλου του Νέου Άρι για εξύβριση αντιπάλου και του Κουτσολία της Θύελλας που κινήθηκε απειλητικά προς αντίπαλο.

Με τη νίκη αυτή, το συγκρότημα του Βασίλη Μπλέτσα που εκτός έδρας τα πηγαίνει πολύ καλύτερα (2 νίκες, 1 ισοπαλία) έφτασε τους 8 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση, με ματς περισσότερο.

Από την άλλη, η ομάδα που προπονεί ο Μιχάλης Φασουλής έμεινε στην 9η θέση με 4 πόντους.

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ (Μιχάλης Φασουλής): Βασιλόπουλος, Λάσκαρης (86’ Κουδέρης), Κατσιμαγκλής, Κυριακούλης, Μωράκης, Κουλουμπός, Σκαλιώτης, Μπούνας, Μαράι (35’ λ. τρ. Αναστασόπουλος), Κυριόπουλος, Σπηλιώτης (70’ Βουρλάκος).

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ (Βασίλης Μπλέτσας): Δαρειωτάκης, Π. Α. Βασιλογιαννακόπουλος, Μαρκάκης, Π. Π. Βασιλογιαννακόπουλος (90+1’ Σκόθος), Κ. Στασινόπουλος, Γελαδάς (90+1’ Μ. Στασινόπουλος), Σκαφιδάς (61’ Κουτσολίας), Κυριακάκης, Δέμπι, Αντωνίου, Σκούρα (75’ Κούτρης).

Διαιτητές: Δ. Σταυρόπουλος, Σ. Τσαούση, Κ. Σωτηρόπουλος