Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Νέος Άρις-Ηρακλής Κυπαρισσίας 5-2: Κέρδος οι νεαροί στην επιστροφή στις νίκες

, Νέος Άρις-Ηρακλής Κυπαρισσίας 5-2: Κέρδος οι νεαροί στην επιστροφή στις νίκες

Στον δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο επανήλθε ο Νέος Άρις, καθώς “φιλοδώρησε” τον ουραγό Ηρακλή Κυπαρισσίας με πέντε τέρματα (5-2) για την 15η αγωνιστική της Α1 τοπικής.

Μεγαλύτερο κέρδος όμως για τους “πετεινούς” ήταν η συμμετοχή των νεαρών Βασίλη και Μιχάλη Σταθουλόπουλου, 16 και 15 ετών, αντίστοιχα, οι οποίοι πήραν το… χρίσμα από τον Μιχάλη Φασουλή, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο τους στην πρώτη ομάδα.

Ο Αναστασόπουλος ήταν αυτός που έκανε την αρχή στο σκοράρισμα μόλις στο 2ο λεπτό.

O Κασεμάι (στο 16’ με σουτ) και ο Μωράκης (23’ με πέναλτι) σημείωσαν μέσα σε επτά λεπτά δύο τέρματα, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 3-0.

Κάπου εκεί ήρθε η χαλάρωση για τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 3-1 με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ντέρκα στο 30’ και λίγο αργότερα (36’) σε 3-2 με τον ίδιο παίκτη.

Στο 45’ ο Μωράκης και πάλι από την “άσπρη βούλα” έκανε το 4-2, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κυριόπουλος στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ! (5-2)

Νέος Άρις (Μιχάλης Φασουλής): Βασιλόπουλος, Κουδέρης, Λάσκαρης (87’ Μαράι), Φλέσσας, Κυριακούλης, Μωράκης, Κουλουμπός, Κασεμάι (70’ Βουρλάκος), Κυριόπουλος (70’ Μιχ. Σταθουλόπουλος), Σκαλιώτης (87’ Β. Σταθουλόπουλος), Αναστασόπουλος (60’ Μαρκόπουλος).

Ηρακλής Κυπαρισσίας (Ίλιε Μιτρόφ): Σωτηρόπουλος, Τσιμπλής, Κατσίρος (65’ Αρβανίτης), Γαλάνης, Βασιλόπουλος, Σταματόπουλος, Καραβούλιας, Ντέρκα, Μπενάρδος, Νικολόπουλος, Αθανασόπουλος (25’ Γεωργιόπουλος).