Νέο σοκ για Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο Μπόλονι, 1-1 ο Βόλος στο 92’!

, Νέο σοκ για Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο Μπόλονι, 1-1 ο Βόλος στο 92’!

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη, που θα ήταν η πρώτη στο εφετινό πρωτάθλημα, έως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Βόλος δεν έμελλε να φύγει ηττημένος από το ΟΑΚΑ.

Η ομάδα της Μαγνησίας απέσπασε ισοπαλία 1-1 και υποχρέωσε τους «πράσινους» να καταγράψουν αρνητική επίδοση όλων των εποχών στο πρωτάθλημα, καθώς δεν έχουν νίκη πέντε αγώνες μετά την εκκίνηση (3 ισοπαλίες, 2 ήττες).

Στο ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο και του Μαουρίσιο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» έψαξαν άμεσα το γκολ και στο 10΄, από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη στον Καρλίτος, ο Ισπανός έχασε μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας από το ύψος του πέναλτι.

Το ίδιο έκανε στο 12΄ ο Φεράρι για τον Βόλο, με τον Διούδη να αποκρούει εντυπωσιακά ο Διούδης, ενώ στο 16΄ ο Γκαραβέλης αντέδρασε θετικά σε κοντινό πλασέ του Καρλίτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι στο 54΄, σε σουτ του Φακούντο Σάντσες που βρήκε στο χέρι του Σαλβαδόρ Σάντσες. Ο Καρλίτος ανέλαβε την εκτέλεση, σούταρε στο κέντρο της εστίας, αλλά ο Γκαραβέλης τον νίκησε.

Δύο λεπτά αργότερα όμως ο Ισπανός άνοιξε το σκορ, όταν από γύρισμα ακριβείας στο κεφάλι του Καρλίτος ο επιθετικός του Παναθηναϊκού έγραψε το 1-0.

Από εκεί και ύστερα οι παίκτες του Μπόλονι προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση, έπαιξαν πιο συντηρητικά κι επέτρεψαν στους θεσσαλούς να ανέβουν αρκετά μέτρα στο γήπεδο και να δικαιωθούν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκουαροτσένα γύρισε στον Μπαρτολο (είχε μπει αλλαγή) κι εκείνος με πλασέ ισοφάρισε.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Αϊτόρ (68′ Μολό), Καρλίτος (75′ Μπουζούκης), Μακέντα

Βόλος: Γκαραβέλης, Τέκιο (74′ Νίνης), Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (78′ Μπαρτόλο), Γκουαροτσένα, Ουάρντα, Μπαρτίνες, Δουβίκας