SUPEP LEAGUE 2

«Μπλόκο» στη Ρόδο για την Athens Kallithea, 2-1 o Διαγόρας

, «Μπλόκο» στη Ρόδο για την Athens Kallithea, 2-1 o Διαγόρας

Την ευκαιρία να ανέβει, έστω και προσωρινά, στην κορυφή του Νοτίου ομίλου έχασε η Athens Kallithea, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Διαγόρα στην Ρόδο και έμεινε στο -2 από τα Χανιά και με ματς περισσότερο.

Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, έψαξαν να βρουν το γρήγορο γκολ και το κατάφεραν χάρη στον Ιγκνιάτοβιτς ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Κότσαρη για το 1-0 μόλις στο 8ο λεπτό.

Η Athens Kallithea προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια όμως ο Διαγόρας είχε σταθεί εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε να απειληθεί σε μεγάλο βαθμό η εστία του Αυγερινού.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά είχε ως αποτέλεσμα ο Διαγόρας να βρει αρκετές ελεύθερους χώρους σε αντεπιθέσεις και τελικά σε μία από αυτές, βρήκε και το δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 69′ ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά στην περιοχή μετά την εκτέλεση του κόρνερ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κότσαρη για να γίνει το 2-0. Η Athens Kallithea τα έπαιξε όλα για όλα στην επίθεση, έχασε ευκαιρίες και εν τέλει έφτασε στη μείωση του σκορ.

Στο 88′ ο Μυστακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λουκίνας με ωραία κεφαλιά άφησε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Αυγερινού, βάζοντας ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Ωστόσο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, ο Διαγόρας κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο που τον έφερε κοντά στις πρώτες θέσεις και άφησε την Athens Kallithea μακριά από την κορυφή.

Διαγόρας: Αυγερινός, Τσάβος (63′ Αρίας), Μανωλάκης, Δημητρίου, Ιγκνιάτοβιτς, Αντεσίνα, Πάρντο (23′ λ.τ Λούκιτς (78′ Σταματούλας), Μασούρας, Μούντες, Τσιαντούλας, Μανιάς.

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μεχίας, Ρομαό, Μανθάτης (67′ Ποζατζίδης), Μπουλούλης, Σίλβα, Μουστακόπουλος, Τσιντώνης (84′ Βερτάινεν), Ντεμέτριους (61′ Ματίγια), Κυνηγόπουλος (61′ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας.