ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

, Μουντομπάσκετ 2023, Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Πάλεψε για 30 λεπτά, αλλά κατέρρευσε και αποκλείστηκε (pics)

Η Εθνική Ελλάδας είχε μαχητικότητα για 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο παραδόθηκε στην ανώτερη Λιθουανία, γνώρισε τη συντριβή και έμεινε εκτός 8άδας.

Μία… απαγορευτική ήττα όσον αφορά στις ελπίδες για συνέχεια στο Παγκόσμιο Κύπελλο υπέστη η εθνική από τη Λιθουανία, 92-67, στην 1η αγωνιστική του 10ου ομίλου, στη φάση των «16».

Ουόκαπ και Λαρεντζάκης οδηγούσαν την εθνική στο πρώτο μέρος, στο οποίο προηγήθηκε και με +8, αλλά το β΄ μέρος ανήκε στην παρέα του Γιόνας Βαλαντσιούνας που εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά ήδη από σήμερα (1/9), αφήνοντας εκτός και το Μαυροβούνιο, τελευταίο αντίπαλο των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη την Κυριακή (3/9).

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε καταπληκτικά το παιχνίδι καθώς οι Ουόκαπ και Λαρεντζάκης ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και οι υπόλοιποι διεθνείς έβγαζαν τις άμυνες απέναντι στους ψηλούς της Λιθουανίας.

Ο «Θωμάς» είχε 3/5 τρίποντα 6ριμπάουντ και 4 ασίστ καθοδηγώντας υποδειγματικά την ομάδα, ενώ ο Λαρεντζάκης επίσης στο 17’ είχε 11 πόντους με την εθνική να έχει τα ηνία του αγώνα (32-40 στο 18’) για να κλείσουν το πρώτο μέρος με 39-43.

Στη συνέχεια όμως οι Λιθουανοί βρήκαν λύσεις από τους Μπραζντέικις και Γιοκουμπάιτις ισοφαρίζοντας σε 54-54 στο 26’, την ώρα που η άμυνά τους είχε αρχίσει να… πνίγει τους γκαρντ.

Η Εθνική μας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί σε αυτή την πίεση, είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση και άρχισαν να πέφτουν τα αποθέματα ενέργειας.

Η κατάσταση άλλαξε με τους Λιθουανούς να… πατάνε το πόδι στο γκάζι και να φτάνουν τη διαφορά στους 17 πόντους (79-62 στο 36’) και πλέον τα πράγματα ήταν πάρα πολύ δύσκολα για τους Έλληνες διεθνείς που άρχισαν να σουτάρουν τρίποντα για να μπορέσουν να «ροκανίσουν» τη διαφορά.

Έτσι οι Λιθουανοί έκαναν ο, τι ήθελαν στην υπόλοιπή διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με το τελικό 92-67, αφού η ελληνική ομάδα «κατέρρευσε» στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67