Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Μιλτιάδης – Θύελλα Αμπελοκήπων 6-0: Με το … ενάμιση πόδι στη Γ’ Εθνική (φωτο)

, Μιλτιάδης – Θύελλα Αμπελοκήπων 6-0: Με το … ενάμιση πόδι στη Γ’ Εθνική (φωτο)

Με το… ενάμιση πόδι στη Γ Εθνική είναι ο Μιλτιάδης, ο οποίος διέλυσε με 6-0 την Θύελλα Αμπελοκήπων στους Γαργαλιάνους και με 9 βαθμούς ανέβηκε στην δεύτερη θέση του 5ου ομίλου των μπαράζ πίσω από τον Παναρκαδικό που έχει ήδη “τσεκάρει” το ένα από τα τρία εισιτήρια.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας ευνοήθηκαν από την ήττα που γνώρισε ο Παλληξουριακός στην Πάτρα από τον Ατρόμητο και πλέον μπορούν να πάρουν την άνοδο ακόμη και με ήττα μέχρι 3 γκολ την τελευταία αγωνιστική στην Κεφαλονιά.

Γκολ με το καλημέρα

Ο Μιλτιάδης πραγματοποίησε το ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι καθώς μπήκε μπροστά στο σκορ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Η φάση ξεκίνησε από προσπάθεια του Μπάρκα, με την μπάλα να καταλήγει στο Σαραντόπουλο που έπιασε δυνατό ευθύβολο σουτ και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 4ο λεπτό ο Αθανασόπουλος είχε κεφαλιά που έβγαλε με δυσκολία τερματοφύλακα σε κόρνερ. Στην εκτέλεση η μπάλα από κεφαλιά του Καντούτση έφτασε στον Μπάρκα ο οποίος την έστειλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής δεν το μέτρησε γκολ θεωρώντας πως εκτεθειμένος Αθανασόπουλος επηρεάζει τη φάση.

Στο 34′ ο Αθανασόπουλος είχε κεφαλιά άουτ ενώ στο 36′ δεν προλάβε για λίγο τη μπάλα έπειτα από σέντρα-σουτ του Γεωργιόπουλου.

Ο Μιλτιάδης άγγιξε δεύτερο γκολ στο 40′ όταν ο Μπάρκας σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι αφού προηγουμένως τη βρήκε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Η Θύελλα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και μάλιστα έμεινε με 10 παίκτες στο 44′ καθώς ο Τζίνα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε δύο λεπτά.

, Μιλτιάδης – Θύελλα Αμπελοκήπων 6-0: Με το … ενάμιση πόδι στη Γ’ Εθνική (φωτο) , Μιλτιάδης – Θύελλα Αμπελοκήπων 6-0: Με το … ενάμιση πόδι στη Γ’ Εθνική (φωτο)

Ίδιο σκηνικό και χατ τρικ Αθανασόπουλου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηλιας Φωτόπουλος έριξε στο παιχνίδι των Τσιγαρίδη και η επιλογή του δικαιώθηκε στο 48′ όταν ο νεαρός εξτρέμ έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ έκανε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Έχοντας πλέον το πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού ο Μιλτιάδης συνέχισε να πιέζει και στο 49′ από γύρισμα του Σαραντόπουλου ο Πολίμος έκανε το σουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 51′ οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη το σκορ στο 3-0 με κεφαλιά του Αθανασόπουλου έπειτα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Μπάρκα. Η Θύελλα πλέον παραδόθηκε και στο 65′ έγινε το 4-0 με νέα κεφαλιά του Αθανασόπουλου από κόρνερ του Δημητρίου.

Ο Μιλτιάδης συνέχισε με σπασμένα τα φρένα και στο 71′ ο Αθανασόπουλος ολοκλήρωσε ένα εντυπωσιακό χατ τρικ με κεφαλιές μέσα σε ένα εικοσάλεπτο, για το 5-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84′ ο Τσιγαρίδης κάνοντας στο 6-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Μιλτιάδης: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος (67’ Σταθόπουλος), Μπολούν, Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Πολίμος, Δημητρίου (74’ Γαλάνης), Κατσιώλης (46’ Τσιγαρίδης), Σαραντόπουλος (77’ Τσιγαρίδης), Αθανασόπουλος, Μπάρκας.

Θύελλα Αμπελοκήπων: Χαλβαντζής, Βελλίδης, Τζίνα, Αγγελίδης, Τζιαφέρης, Ντάσης, Κόντι, Κακολύρης, Τσουκαλάς, Ματαράγκας, Κόμσι

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, 5ος όμιλος

6η αγωνιστική – Κυριακή 26 Μαΐου

Ξενοφών Κρεστένων – Παναρκαδικός 0-3 (15′ πεν-33′ Στρέμπας, 28′ Σαραντόπουλος)

Ατρόμητος Πατρών – Παλληξουριακός 3-0 (3′ Κωστής, 32′ Γκότσης Ν., 65′ Σμυρλής)

ΑΟ Μιλτιάδης – Θύελλα Αμπελοκήπων 6-0 (1′ Σαραντόπουλος, 47′-85′ Τσιγαρίδης, 51′-64′-72′ Αθανασόπουλος)

Ρεπό : Πανγυθεατικός