ΣΤΙΒΟΣ

, Μεσσηνιακός: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Κ18 στην Τρίπολη – 3ος ο Καλογερόπουλος στον 21ο Αγώνα Δρόμου Καλαμάτας

Πλούσια και με πολλές επιτυχίες ήταν η αγωνιστική δραστηριότητα του τμήματος στίβου του Μεσσηνιακού Γ.Σ. 1888 το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Απριλίου 2023. Οι αθλητές και οι αθλήτριες της αγωνιστικής κατηγορίας Παίδων/ Κορασίδων (Κ18) συμμετείχαν στο διασυλλογικό περιφερειακό πρωτάθλημα στην Τρίπολη. Η παρουσία των αθλητών/ αθλητριών ήταν εντυπωσιακή με αποτέλεσμα την κατάκτηση της 1ης θέσης για τον σύλλογο στην γενική κατάταξη μεταξύ 21 αθλητικών σωματείων.

Συνολικά τον Μεσσηνιακό εκπροσώπησαν 21 αθλητές/ αθλήτριες και κατέκτησαν 10 μετάλλια. Από αυτά 5 ήταν χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα. Επιπλέον υπήρξε σημαντικός αριθμός επίτευξης ορίων για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 του καλοκαιριού. Αναλυτικά η παρουσία των παιδιών είναι η ακόλουθη.