ΜΠΑΣΚΕΤ

, Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Παρουσιάζοντας δυο αγωνιστικά πρόσωπα ο Άρις Καλαμάτας ηττήθηκε 39-60 απο τον Προμηθέα στην Τέντα και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο ματς της νέας σεζόν, οι καλαματιανές εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας μάλιστα βραχεία κεφαλή στην εκπνοή με 19-18, αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες που είναι και πρωτοεμφανιζόμενες στις Εθνικές κατηγορίες, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες του Άρι, ανέβασαν την απόδοσή τους, έχτισαν διαφορά και έφτασαν χωρίς δυσκολία στη νίκηπρόκριση.

Ο Άρις Καλαμάτας θα συμμετάσχει στον Α’ Όμιλο της Α2 Γυναικών, όπως δηλαδή και ο Προμηθέας 2014, συνεπώς για τις παίκτριες του Μιχάλη Μπακογιάννη η αναμέτρηση αποτέλεσε και μια καλή ευκαιρία να τεστάρουν τις δυνάμεις τους, απέναντι σε έναν αντίπαλο που θα βρουν ξανά απέναντι τους μέσα στη χρονιά.

, Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ , Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ

Το ματς

Κάτω απο ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες στο “καμίνι” της Τέντας, ο Άρις ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-1, 3.40” πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενες αυξάνοντας την πίεση στην περιφέρεια και με όπλο την άμυνα κατάφεραν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι 9-9 (6:40” στη Β’ περίοδο) και στη συνέχεια τρέχοντας ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν 9-16.

Ο Άρις ανέβασε την απόδοσή του, μείωσε σε 15-18 και με ένα δικό του 4-0 πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του (19-18).

Η αντίδραση της αχαϊκής ομάδας ήρθε στα μισά της 3ης περιόδου όταν προηγήθηκε 26-31 για να κλείσει το 10λεπτο στο 3442. Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν απόλυτα στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκαν 36-49 στο 35’ και να φτάνουν στη νίκη-πρόκριση με 39-60.

Στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Ιωνικός Ν.ΦΠκΑΟ Άμιλλα. Τα παιχνίδια της Β’ φάσης θα διεξαχθούν την προσεχή Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης:

, Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ , Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ , Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ , Κύπελλο μπάσκετ: Οι απουσίες λύγισαν τον Αρι Καλαμάτας, διπλό πρόκρισης ο Προμηθέας στην Τέντα (39-60) ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ