ΤΟΠΙΚΟ

, Κύπελλο Μεσσηνίας, Πανθουριακός – Πάμισος Μεσσήνης 2-1: Ο Κουτσουρόπουλος μίλησε τελευταίος

Πρόκριση γκραν γκινιόλ πήρε ο Πανθουριακός στους “4” του Κυπέλλου Μεσσηνίας με επική ανατροπή στις καθυστερήσεις επί του Πάμισου Μεσσήνης στο γήπεδο Μεσσηνιακού.

Ο δεύτερος προημιτελικός, μετά το 0-0 της Μεσσήνης, είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Γιάννη Κουτσουρόπουλο να σημειώνει δυο τέρματα στο 92΄και στο 94΄και με σκορ 2-1 να χαρίζει την πρόκριση στη Θουρία που στο 89΄είχε βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο μετά από γκολ του Κουλόπουλου!

Πανθουριακός- Πάμισος: Όλα έγιναν στο φινάλε

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά διστακτικές και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις. Μοναδική ευκαιρία ήταν αυτή του Υμεράσι για τον Πάμισο στο 25ο λεπτό, η οποία όμως έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς άνοιξε και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ. Στο 51ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος για τον Πάμισο σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Κυριακόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 54ο λεπτό, ο Κουτσουρόπουλος για τον Πανθουριακό αστόχησε από κοντά, ενώ στο 55ο λεπτό, ο Σερπάνος είχε κεφαλιά ελάχιστα άουτ.

Στο 89ο λεπτό, ο Κουλόπουλος για τον Πάμισο άνοιξε το σκορ με εύστοχο σουτ. Ο Πανθουριακός απάντησε γρήγορα, με τον Κουτσουρόπουλο να ισοφαρίζει στο 92ο λεπτό και να κάνει το 1-1 με πλασέ.

Στο 94ο λεπτό, ο Κουτσουρόπουλος έδωσε τη νίκη στον Πανθουριακό, σκοράροντας με πλασέ μπροστά από τον Τόσκα.

Στο φινάλε του αγώνα, ο Αλεξανδρόπουλος για τον Πανθουριακό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διαμορφώσει το τελικό σκορ σε 3-1, αλλά σούταρε άουτ.

Διαιτητής : Καυκάς, βοηθοί:Καραμπέτσος, Π. Νικολόπουλος

Πανθουριακός (Τάκης Σακελλαρόπουλος): Κυριακόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραχάλιος, Σερπάνος, Πιτσιλής, Καρύδης, Νικολόπουλος, Κουτσουρόπουλος, Ζαραφέτας, Αλεξανδρόπουλος, Ζαχαρόπουλος.

Πάμισος Μεσσήνης (Νίκος Γεωργακλής): Τόσκα, Υμεράσι, Αριστομενόπουλος, Μπορχάν, Κλ. Ντίσα (75′ Ευθ. Βλάχος), Άλ. Ντίσα, Τιμπλαλέξης, Δεμπεγιώτης, Πετρουλάκης (55′ Κουλόπουλος), Παπαδόπουλος, Ευστ. Βλάχος (72′ Σταματελόπουλος).