ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

, Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε στα πέναλτι ο Παναιτωλικός τον Διαγόρα – Ήρωας ο Στεργιάκης για τους Αγρινιώτες

Έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αντώνη Στεργιάκη, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη σχετική διαδικασία-όσα και ο Παναγιώτης Αυγερινός-, ο Παναιτωλικός κέρδισε 4-3 στα πέναλτι τον Διαγόρα Ρόδου (1-1 σε 90 λεπτά και παράταση) και προκρίθηκε στη φάση ων «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα «Καναρίνια» άινοιξαν το σκορ με την πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια που ολοκλήρωσαν. Στο 22΄ ο Μπαλντασαρά βρήκε ωραία τον Τορεχόν στην περιοχή, εκείνος γύρισε στον Βοϊλή που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα καθώς στο 29ο λεπτό ο Γκάτα μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Στάγιτς και το καταλογισθέν πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1 ο Μανιάς στο 31΄.

Το σκορ δεν άλλαξε κατά την παράταση, με τον Παναιτωλικό να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 117′, όταν ο Μπαλντασαρά βρέθηκε σε θέση βολής στα όρια της περιοχής, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ετσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.