Καλαμάτα: “Σαρακοστιανή” στο Ηράκλειο – Χωρίς δύο με Βλαχιώτη

, Καλαμάτα: “Σαρακοστιανή” στο Ηράκλειο – Χωρίς δύο με Βλαχιώτη

Επιχείρηση ανασύνταξη ξεκίνησε στην Καλαμάτα την επόμενη της 4ης ήττας στη σεζόν που ήρθε στο Ηράκλειο και είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί έξι βαθμούς πίσω από τον Λεβαδειακό και να χάσει τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία από την Καλλιθέα.

Οι συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις επιβάλλουν στους μελανόλευκους να ανασυγκροτηθούν και να προετοιμαστούν για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Αστέρα Βλαχιώτη καθώς πλέον καταλαβαίνουν όλοι πως σε τέτοιου είδους παιχνίδια δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση για στραβοπάτημα.

Οι μελανόλευκοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στο Παγκρήτιο, αρκετά απείθαρχοι και αναποτελεσματικοί για να καταφέρουν να ανατρέψουν τη σε βάρος τους κατάσταση, όπως διαμορφώθηκε από νωρίς στο ματς με το πέναλτι του Μπακαγιόκο στο 10λεπτο. Με την είσοδο των Παυλίδη, Τάτου στο δεύτερο ημίχρονο και την απαγκίστρωση από τους τρείς στόπερ, ανέβασαν τις γραμμές και την πίεση έψαξαν πιο ορθολογικά το γκολ αλλά ήρθε το τυχερό τέρμα του Αλεξάκη στο 81ο λεπτό για να τελειώσει το ματς.

Η Καλαμάτα ψάχνει την αγωνιστική της ταυτότητα το τελευταίο διάστημα καθώς μετά το μεγάλο σερί που είχε κάνει στα τέλη του 2021 αρχές του 2022 με τις επτά σερί νίκες, δεν έχει καταφέρει έκτοτε να πάρει backtoback τρίποντα. Τον τελευταίο μήνα είχε εναλλάξ νίκες και δύο ισοπαλίες για να έρθει η ήττα μετά από πέντε παιχνίδια και το 0-1 της Κηφισιάς στη Μεσσήνη.

Στην αναμέτρηση με τον Βλαχιώτη θα απουσιάσουν οι Νίκος Αναστασόπουλος, Παναγιώτης Κωνσταντινόπουλος που έχουν δηλωθεί να εκτίσουν κάρτες και ο Γιάννης Μπελά θα αναγκαστεί να ανακατέψει την τράπουλα. Τα δύο ματς που ακολουθούν στο πρόγραμμα για την Καλαμάτα και τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ενδεχομένως να κρίνουν πολλά για την εξέλιξη της μάχης και της διαφοράς που διαμορφώθηκε στα ματς της 22ης αγωνιστικής. Η Καλαμάτα μετά την αναμέτρηση με τους Λάκωνες θα ταξιδέψει στη Ρόδο την προσεχή Κυριακή για το ματς με τον Διαγόρα ενώ ο Λεβαδειακός υποδέχεται την Καλλιθέα ντέρμπι κορυφής και στη συνέχεια θα αγωνιστεί εκτός έδρας με το Αιγάλεω.