Καλαμάτα: Πρόσωπο της ημέρας ο Ζόνας Μέντες

, Καλαμάτα: Πρόσωπο της ημέρας ο Ζόνας Μέντες

Η Καλαμάτα δεν στερείται καλών τερματοφυλάκων καθώς εκτός από τον MVP της περσινής σεζόν Δημήτρη Ταΐρη, ο οποίος ουκ λίγες φορές φέτος έχει κατεβάσει ρολά προσφέροντας πολύτιμους βαθμούς στη Μαύρη Θύελλα, υπάρχει και ο Ζόνας Μέντες, ο οποίος αναδείχθηκε σε πρόσωπο της ημέρας στην Ηλιούπολη.

Ο 32χρονος τερματοφύλακας από την Γουινέα έκλεψε την παράσταση τόσο με τις επεμβάσεις του κατά τη διάρκεια του αγώνα αφού σταμάτησε τους γηπεδούχους σε 2-3 περιπτώσεις τετ-α-τετ, αλλά κυρίως με την επέμβαση του στο πέναλτι που κέρδισε Ηλιούπολη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και νίκησε τον πρώην μελανόλευκο Φελίπε Χέρμπερτ κρατώντας το τέταρτο σερί διπλό για τη Μαύρη Θύελλα.

Ο Μέντες γνώρισε την αποθέωση από τους μελανόλευκους μετά τη λήξη του αγώνα και πήρε τα εύσημα του προπονητή του Ίλτσο Γκεοργκιέφσκι, για τη συνολική απόδοση του.

Ο ίδιος πάντως μιλώντας στους ανθρώπους της ομάδας ανάφερε πως αυτή δεν ήταν η καλύτερη εμφάνιση που έχει πραγματοποιήσει εκφράζοντας παράλληλα την επιθυμία να συνεχίσει και τη νέα σεζόν να αγωνίζεται με τα μελανόλευκα και να του δοθεί και σε άλλες περιπτώσεις στη συνέχεια η ευκαιρία να αποδείξει πως μπορεί να προσφέρει.

Οι μελανόλευκοι έκαναν αποθεραπεία στα Παλιάμπελα και από την Παρασκευή θα μπουν στο πρόγραμμα ενόψει του αγώνα της προσεχούς Δευτέρας με το Αιγάλεω στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας για την 23η αγωνιστική της super league 2.