Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 4-0: Δεύτερη σερί νίκη με καρέ!

, Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 4-0: Δεύτερη σερί νίκη με καρέ!

Από τον περασμένο Δεκέμβριο είχε να κάνει σερί δύο νικών η Καλαμάτα στο πρωτάθλημα της super league 2 και το επανέλαβε σήμερα με τη νίκη της με 4-0 επί του Ολυμπιακού Β’ για την 17η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο της Super League 2.

Μετά την επιτυχία στο Ηράκλειο επί του Ηροδότου, η Μαύρη Θύελλα ντουμπλάρισε τα τρίποντα χάρη σε γκολ του Χρήστου Ρόβα που ήρθε με… φόρα από την Κρήτη, δύο του Ανδρέα Τάτου και του Γιάννη Πασά που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, μπροστά σε περίπου 500 θεατές στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας.

Η Καλαμάτα παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα και αποτελεσματικότητα απέναντι στους ερυθρόλευκους και έψαξε από το ξεκίνημα το γκολ με πίεση ψηλά. Η πρώτη τελική ήρθε στο 7ο λεπτό όταν ο Τάτος έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ρόβας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στουρνάρα. Στο 13′ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε σουτ του Τάτου ενώ στο 35′ ήταν σειρά του Αρναρέλλη να απειλήσει με σουτ που πέρασε άουτ.

Η υπεροχή της Καλαμάτας καρποφόρησε στο 37′ όταν ο Τάτος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Λιποράσε ο οποίος έπιασε ένα σκαστό σουτ με τον Ρόβα να επωφελείται από την αναπήδηση της μπάλας και με κεφαλιά να τη στέλνει στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Στουρνάρα για το 1-0.

Η πρώτη καλή φάση και μοναδική στο πρώτο μέρος για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 39′ με τον Νίκολιτς να σουτάρει στην αγκαλιά του Ταΐρη.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την Καλαμάτα όταν ο Τάτος στο 59′ έκανε το 2- 0. Ο 33χρονος μέσος έγινε κάτοχος της μπάλας από διώξιμο των αμυντικών μετά από κεφαλιά του Αρναρέλλη και με σουτ από το ύψος του πέναλτι εδραίωσε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Όταν τους χτύπησε εκ νέου για το 3-0 τέσσερα λεπτά αργότερα όταν πήρε την μπάλα από δεξιά και με ατομική προσπάθεια και πλασέ στη δεξιά γωνία του Στουρνάρα έκανε το 3-0.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο τελικές με τον Πινακά στο 73′ και τον Μπα δέκα λεπτά μετά, με τον Ταΐρη να αντιδρά σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Εν τέλει, οι μελανόλευκοι ήταν αυτοί που βρήκαν το δρόμο για ένα τέταρτο γκολ στο 85ο λεπτό όταν o Λιποράσε έκανε σέντρα σουτ και ο Γιάννης Πασάς που λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι με κεφαλιά έγραψε το 4-0.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα (54’ λ.τρ. Μοζέρ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Ματέους, Καραγκούνης, Τάτος (82’ Πασάς), Βασιλόγιαννης (82’ Δρούγας), Αρναρέλλης (65’ Κωνσταντινόπουλος), Ρόβας (82’ Λούκαστσικ).

Ολυμπιακός Β’: Στουρνάρας, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (75’ Κεραμιδάς), Τσέλιος, Αποστολόπουλος (75’ Σαπουντζής), Νίκολιτς, Μαυρουδής, Κωστή, Χρυσόπουλος, Βλαχομήτρος, Πινακάς (82’ Συρμής).