, Καλαμάτα: Ο Αλγκαρανάζ έπαιξε για 80’ στη νίκη της Βολιβίας επί της Κολομβίας (βίντεο)

Το όνειρο της Βολιβίας να φτάσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο για τέταρτη φορά στην ιστορία πήρε νέα ώθηση την Πέμπτη, μετά τη νίκη επί της Κολομβία με 1-0 στα προκριματικά της Νότιας Αμερικής για τους τελικούς του 2026.

Η Βολιβία πέτυχε τρίτη συνεχόμενη νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026, επικρατώντας 1-0 της Κολομβίας, με τον επιθετικό της Καλαμάτας, Καρμέλο Αλγκαρανάζ, να αγωνίζεται για 80 λεπτά.

Νέα νίκη η Βολιβία του Αλγκαρανάζ!

Η Βολιβία συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026, επικρατώντας 1-0 της Κολομβίας. Ο επιθετικός της Καλαμάτας, Καρμέλο Αλγκαρανάζ, αγωνίστηκε για 80 λεπτά, συμβάλλοντας στην επιτυχία της ομάδας που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 20ό λεπτό. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο 20χρονος Τερσέρος της Σάντος στο 58’.

Σε τροχιά πρόκρισης η Βολιβία

Με αυτή τη νίκη, η Βολιβία αναρριχήθηκε στην 6η θέση του ομίλου των προκριματικών και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το επόμενο κρίσιμο ματς είναι εναντίον της πρωταθλήτριας Αργεντινής, τα ξημερώματα της Τετάρτης (16/10), εκτός έδρας.

Η Βολιβία δεν έχει προκριθεί σε Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1994, όταν αγωνίστηκε στις Ηνωμένες Πολιτείες. Παλαιότερα συμμετείχε στα τουρνουά του 1930 και 1950, μέσω προσκλήσεων.