Καλαμάτα: Νίκη ηρεμίας, ο Τάτος “έπιασε” Ακόστα, Μπαράλες

, Καλαμάτα: Νίκη ηρεμίας, ο Τάτος “έπιασε” Ακόστα, Μπαράλες

Στο ματς με την Ηλιούπολη η Καλαμάτα έκλεισε την κακή παρένθεση της αναμέτρησης με τα Χανιά και επιστρέφοντας στις νίκες επέστρεψε και στην κορυφή της βαθμολογίας την οποία μοιράζεται με την κρητική ομάδα.

Το άνετο 2-0 από το ημίχρονο με τα γκολ των Τάτου και Πασά κατέδειξε πως η δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος (τα Χανιά έχουν 13 γκολ ενεργητικό και η Καλαμάτα 12) έπιασε και πάλι δουλειά μετά το στείρο 90λεπτο της προηγούμενης αγωνιστικής, πλην όμως δεν κατάφερε να έχει διάρκεια και στο δεύτερο ημίχρονο δεν επέδειξε την ίδια αποτελεσματικότητα.

Το ζητούμενο ωστόσο επετεύχθη καθώς η επιστροφή στις επιτυχίες ήταν εκ των ουκ άνευ για να επανέλθει η ηρεμία στην ομάδα, πράγμα που έγινε και να επικεντρωθεί στον επόμενο μεγάλο στόχο το ματς με τον Ιωνικό την ερχόμενη- πιθανότατα- Κυριακή στη Νεάπολη.

Στο ματς με την Ηλιούπολη ο Ανδρέας Τάτος βρήκε για τρίτη φορά φέτος δίχτυα (οι προηγούμενες ήταν με τον Παναθηναϊκό Β στο ΟΑΚΑ και Γιούχτα) και έπιασε στην πρώτη θέση των μελανόλευκων σκόρερ τον Ακόστα και τον Μπαράλες. Ο Ακόστα μπορεί να έχει σιγήσει στα τελευταία ματς, παρ΄ολα αυτά έδωσε ασίστ στον Τάτο για το 2-0.

Στον πίνακα των σκόρερ του Νοτίου ομίλου της super league 2 προηγούνται οι Λεσάι (Διαγόρας), Μάναλης (Χανιά) με 4 γκολ.