Καλαμάτα: Νέα γκέλα στην Παραλία, 0-0 με Παναθηναϊκό Β

, Καλαμάτα: Νέα γκέλα στην Παραλία, 0-0 με Παναθηναϊκό Β

Νέα απώλεια βαθμών εντός έδρας είχε η Καλαμάτα η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β στην πρεμιέρα του β’ γύρου της super league 2 (12η αγωνιστική) και δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την ήττα στην Καλλιθέα.

Η καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος έμεινε χωρίς γκολ για δεύτερο σερί παιχνίδι και οι πράσινοι οι οποίοι διαθέτουν από τα πιο αδύναμα σύνολα της κατηγορίας πήραν τον εκτός έδρας βαθμό κάτι που δεν είχαν καταφέρει στα τελευταία 5 παιχνίδια μακριά από το γήπεδό τους.

Η Καλαμάτα έπιασε στους 20 βαθμούς την Ηλιούπολη που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Β’ αλλά θα περιμένει τα αυριανά ματς των Διαγόρα και Ιωνικού για να δει σε πια θέση θα την βρεί νέος χρόνος.

Πως παρατάχθηκε η Καλαμάτα

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε 11άδα με τρεις αλλαγές σε σχέση με την Καλλιθέα. Ο Κατάλντι ξεκίνησε στον άξονα αντί του Ματέους Άλβες, ο Ραπόζο στα δεξιά της άμυνας αντί του Μοζέρ, ενώ ο Αρναρέλλης πήρε το θέση του Ρόβα στα δεξιά της επίθεσης.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Γιαννίκογλου, από τα δεξιά στην άμυνα οι Ραπόζο, Κωστούλας, Αρίμπας, Βαλεριάνος, στον άξονα οι Παπατόλιος, Κατάλντι, αριστερά ο Ακόστα, δεξιά ο Αρναρέλλης και ο Τάτος πίσω από τον Μπαράλες.

Το παιχνίδι

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο δεκαπεντάλεπτο η Καλαμάτα άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και απείλησε στο 18΄με σουτ του Ακόστα που απέκρουσε ο Μαργκόνο. Δυο λεπτά μετά, η Μαύρη Θύελλα έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν κέρδισε πέναλτι. Ο Κατάλντι έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας με τον Ακόστα να φεύγει στην αντεπίθεση και να δέχεται το κράτημα από τον Τουρκοχωρίτη, παράβαση που υπέδειξε χωρίς καθυστέρηση ο διαιτητής Γιαννούκας.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μπαράλες αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε ενώ στην επανάληψη η μπάλα πήγε στον Αρναρέλλη ο οποίος όμως σούταρε ψηλά άουτ.

Η Καλαμάτα συνέχισε τις προσπάθειές της και στο 23′, ο Βαλεριάνος σέντραρε από τα αριστερά, φέρνοντας την μπάλα στον Αρναρέλλη, ο οποίος έπιασε κεφαλιά άουτ. Στο 32′, ο Αρίμπας με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μπαράλες που έκανε κεφαλιά άουτ από το οριζόντιο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια διπλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 41ο λεπτό. Αρχικά, ο Μαργκόνο απέκρουσε σε κόρνερ κεφαλιά του Παπατόλιου από σέντρα του Κατάλντι και στην εκτέλεση το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον μέσο της Καλαμάτας να πιάνει νέα κεφαλιά και τον γκολκίπερ των πρασίνων να διώχνει. Στην εξέλιξη η μπάλα έφτασε στον Μπαράλες που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δημόπουλος πήρε τη θέση του Κωστούλα ενώ μετά από 10 λεπτά ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε διπλή αλλαγή ρίχνοντας το παιχνίδι τους Ματέους Άλβες και Ρόβα, βγάζοντας εκτός τον Παπατόλιο και τον Αρναρέλλη.

Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε με την Καλαμάτα να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες και όποτε το κατάφερνε δεν είχε καλά τελειώματα.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 70’ με τον Μπαράλες να μην βρίσκει στόχο για μια ακόμα φορά από μπαλιά του Ρόβα. Στην επόμενη φάση ο Ακόστα έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας χωρίς πίεση έκανε αδύναμη κεφαλιά στην αγκαλιά του Μαργκάνο.

Στο 90’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δημόπουλου ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 0-0 και την Καλαμάτα να έχει απώλεια ακόμη δύο εντός έδρας βαθμούς.

Διαιτητής: Γιαννούκας (Δωδ/νήσου)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Κακαφώνης (Αθηνών)

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Κωστούλας (46′ Δημόπουλος), Αρίμπας, Βαλεριάνος, Κατάλντι (84’ λ.τρ. Καραγκούνης), Παπατόλιος (55′ Ματέους Άλβες), Τάτος, Ακόστα, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Μπαράλες (78’ Πασάς).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Κυριόπουλος (70’ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (74’ Νταμπίζας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Λιούμης (74’ Προδρομίτης).