Καλαμάτα – Να χτίσει σερί με Ηρόδοτο

, Καλαμάτα – Να χτίσει σερί με Ηρόδοτο

Mε σύμμαχο την παράδοση που έχει δημιουργήσει φέτος στην Κρήτη, η Καλαμάτα εκστρατεύει σήμερα (10/4, 14:30) στο Ηράκλειο για την αναμέτρηση με τον Ηρόδοτο στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο της super league 2.

Οι μελανόλευκοι προέρχονται από την άνετη νίκη μεσοβδόμαδα επί του Αιγάλεω με 3-0 και θέλουν να συνεχίζουν το αήττητο σερί τους που κρατάει επτά παιχνίδια και στη συνέχεια να υποδεχτούν τον Λεβαδειακό για την αναμέτρηση της προσεχούς Τετάρτης στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Είναι η έκτη φετινή επίσκεψη της Μαύρης Θύελλας στην Μεγαλόνησο καθώς προηγήθηκαν τέσσερα παιχνίδια για το πρωτάθλημα και ένα για το Κύπελλο με την Ιεράπετρα στο ξεκίνημα της χρονιάς. Ο απολογισμός είναι τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα η οποία ήρθε στο τελευταίο παιχνίδι και πάλι στο Ηράκλειο στις αρχές Μαρτίου, με 2-0 από τον Εργοτέλη που κόστισε στη Μαύρη Θύελλα.

Στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου στη Μεσσήνη η Καλαμάτα είχε επικρατήσει με 2-0 χάρη σε γκολ από το πρώτο ημίχρονο των Τάτου, Λουκίνα ενώ ο πρώτος είχα χαμένο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γιάννης Μπελά επέλεξε αποστολή 20 ποδοσφαιριστών στην οποία δεν περιλαμβάνoνται οι Τζούνιορ Μπακαγιόκο, Νίκος Αναστασόπουλος, Ορέστης Αντεμάι, Ούγκο Μπόρχες, Καραχάλιος ενώ αντίθετα επιστρέφει ο Παναγιώτης Τσαγκαλίδης,

Αναλυτικά στην αποστολή μετέχουν οι Ταϊρης, Λαδάς, Μαβινγκά, Μπούνας, Μοζέρ, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Λουπάνο, Τσαγκαλίδης, Παπατόλιος, Σκεντεράι, Τάτος, Ματέους, Καρούτης, Παυλίδης, Λουκίνας, Γρίβας, Κόκκορης, Σίντνεϊ, Φελίπε.

Ο Ηρόδοτος βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση και ψάχνει βαθμούς για να σώσει την κατηγορία. Βρίσκεται στο -4 από την 13η θέση που εξασφαλίζει παραμονή (28 βαθμούς ο Διαγόρας 24 ο Ηρόδοτος) έχοντας απολογισμό στη σεζόν 6 νίκες 6 ισοπαλίες και 15 ήττες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας). Βοηθοί του θα είναι οι Κωνσταντόπουλος – Τριαντάφυλλος (Κορινθίας) και 4ος διαιτητής ο Μαχαίρας (Αθηνών).

Super League 2 -30ή αγωνιστική