ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

, Καλαμάτα-Εργοτέλης 2-0: Είχε ουσία και Ταΐρη- Aπίστευτο γκολ Αναστασόπουλου! (video)

Έχοντας την ουσία και ένα Δημήτρη Ταΐρη ανίκητο κάτω από τα γκολπόστ, η Καλαμάτα επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη στη Μεσσήνη και με τις back-to-back επιτυχίες μετά το διπλό στην Άρτα έφτασε τους έξι βαθμούς μετά από τέσσερα ματς στο Νότιο όμιλο της Super League 2.

Οι μελανόλευκοι βρήκαν δύο γκολ στα τελειώματα των δύο ημιχρόνων, με τον Μάρκο Μαρκόφσκι να “χτυπά” στο 45‘ για το 1-0 και τον Νίκο Αναστασόπουλο να σημειώνει ένα καταπληκτικό γκολ για highlight στο 91′ και έφτασαν στην σπουδαία νίκη γνωρίζοντας την αποθέωση από 500 φίλους της ομάδας που αψήφησαν τις άσχημες καιρικές συνθήκες και βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο Μεσσήνης.

Πως κατέβηκαν

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε τριάδα στην άμυνα τους Αναστασόπουλο, Μπακαγιόκο, Παπατόλιο, μπροστά τους ξεκίνησε ο Ματέους, στα άκρα οι Μοζέρ, Κωνσταντινόπουλος, στα χάφ οι Παυλίδης, Φελίπε και Τσαγκαλίδης κα προωθημένος ο Μαρκόφσκι.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε ο Εργοτέλης με Τσέλιο κάτω απ τα δοκάρια, Ντουμάνη και Σερβιλάκη στα άκρα, Σαρρή και Μίκο κεντρικό δίδυμο, στον άξονα ο Πέιος με τον Κόλα, στις πτέρυγες οι Κοκκίνης, Χοσάμ και ο Βουτσάς πίσω από τον Κόνραντ.

Το ματς

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δυο τελικές σε ισάριθμα σουτ άουτ του Παυλίδη.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς μετά το πρώτο 15λεπτο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 22ο λεπτό όταν ο Κόνραντ πήρε ωραία την μπάλα και μπήκε απο δεξιά αλλά ο Ταϊρης σε ετοιμότητα μπλόκαρε το πλασέ του.

Ο Εργοτέλης επέμεινε και στο 25′ είχε νέα καλή φάση όταν ο Βουτσάς έκλεψε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε αλλά ο Ταϊρης ήταν και πάλι σε σωστή θέση και απέκρουσε. Η ομάδα της Κρήτης είχε πάρει ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο ματς και στο 34′ ο Κοκκίνης έκανε το σουτ, η μπάλα έκανε γκελ στο έδαφος και ο Μοζέρ πάνω στη γραμμή απομάκρυνε με το κεφάλι σε κόρνερ.

Μετά την πίεση που δέχτηκε η Καλαμάτα βγήκε στην επίθεση και στο 40′ είχε τελική μετά από ώρα όταν ο Τσαγκαλίδης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μαρκόφσκι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χωρίς δύναμη κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέλιου.

Και ενώ όλα έδειχναν πώς θα πάμε για ένα ημίχρονο χωρίς γκολ η Μαύρη Θύελλα χτύπησε στο τελευταίο λεπτό. Διαδοχικά σουτ απο Φελίπε και Παυλίδη εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε σώματα, και ο Μαρκόφσκι που καραδοκούσε πήρε το ριμπάουντ και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξε περισσότερη αυτοπεποίθηση με τους μελανόλευκους να πηγαίνουν πιο δυνατά στις προσωπικές τους μονομαχίες.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με τις αλλαγές να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και είχαν δύο καλές στιγμές σε ισάριθμα σουτ του Κουατένγκ στο 64′ και το 66′ με τον Ταϊρη να δηλώνει και πάλι “παρών“.

Η τελευταία φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Ποζατζίδης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ αμέσως μετά ο Μοζέρ είχε σουτ άουτ για την Καλαμάτα.

Οι μελανόλευκοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και το ματς έφτασε στις καθυστερήσεις όπου ο Αναστασόπουλος πέτυχε το γκολ της χρονιάς.

Ο μέσος της Μαύρης Θύελλας είδε τον Τσέλιο μακριά από την εστία και με ψιλοκρεμαστό σουτ 10 μέτρα πίσω από το κέντρο έκανε το 2-0.

Το καλύτερο φινάλε για τη Μαύρη Θύελλα στη Μεσσήνη με τους μελανόλευκους να πανηγυρίζουν το δεύτερο τρίποντο της σεζόν μαζί με τον κόσμο τους που αψήφησε τις άσχημες καιρικές συνθήκες και έδωσε το παρών στο Νησί.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Αναστασόπουλος, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, Παπατόλιος, Παυλίδης (70’ Μαβινγκά), Ματέους, Τσαγκαλίδης (76’ Σκεντεράϊ), Φελίπε (82’ Κόκκορης), Μαρκόφσκι

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (78’ Ποζατζίδης), Κόλα (78’ Πατρινός), Μίκο, Σαρρής, Βουτσάς, Πέϊος, Κοκκίνης (46’ Κωστανάσιος), Kόνραντ, Χοσάμ