ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Καλαμάτα – Αιγάλεω 1-0: Λύτρωση από Γρίβα στις καθυστερήσεις

, Καλαμάτα – Αιγάλεω 1-0: Λύτρωση από Γρίβα στις καθυστερήσεις

Δύσκολα η Καλαμάτα ξεπέρασε το εμπόδιο του Αιγάλεω στο δημοτικό στάδιο και διατήρησε την απόσταση από τις ομάδες της κορυφής καθώς με νίκες προχώρησαν Καλλιθέα και Χανιά

Με γκολ του Φρίξου Γρίβα στο 8ο λεπτό τον καθυστερήσεων η Καλαμάτα ξεπέρασε το εμπόδιο του Αιγάλεω στην Παραλία με 1-0 επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Υπό το βλέμμα του 31χρονου Ουκρανού τερματοφύλακα Μαξίμ Κόβαλ, οι μελανόλευκοι έστω και δύσκολα κατάφεραν να φτάσουν στην 7η νίκη τους στη σεζόν και να διατηρήσουν την απόσταση από την κορυφή καθώς τόσο η Καλλιθέα όσο και τα Χανιά συνέχισαν νικηφόρα στη 14η αγωνιστική.

Καλαμάτα – Αιγάλεω 1-0: Το ματς

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε τον Λαδά κάτω από τα γκολπόστ. Την τετράδα της άμυνας συγκρότησαν -από τα δεξιά-οι Τζανακάκης, Κωστούλας, Καρασαλίδης, Βαλεριάνος, στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κάτσε, Κοζορώνης, αριστερά ο Ακόστα, δεξιά ο Κωτσόπουλος και ο Τάτος πίσω από τον προωθημένο Πασά.

Η Καλαμάτα πήρε από το ξεκίνημα την πρωτοβουλία του παιχνιδιού αλλά έφτανε με δυσκολία στα καρέ του Αιγάλεω για να απειλήσει. Μετά το ημίωρο ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε τις πρώτες καλές φάσεις για γκολ. Πρώτος απείλησε στο 32ο λεπτό ο Ακόστα με σουτ που πέρασε ψηλά, ενώ την ίδια κατάληξη είχε σουτ του Πασά στο 38′. Ο σέντερ φορ της Καλαμάτας έκανε νέα κεφαλιά στο 40′ με τον Κατσιμήτρο να διώχνει με δυσκολία. Τρία λεπτά μετά σε φάση διαρκείας στα καρέ του Αιγάλεω ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά που απέκρουσε με το ένα χέρι ο Κατσιμήτρος και στην επαναφορά σουτ του Κωτσόπουλου βρήκε στα σώματα των αμυντικών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο με την Καλαμάτα να απειλεί με σουτ άουτ του Κατάλντι που στο ξεκίνημα πέρασε αντί του Κοζορώνη.

Επόμενη τελική ήταν από τον Τάτο με τον Κατσιμήτρο να απομακρύνει με υπερένταση ενώ με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Βαλεριάνος είχε κεφαλιά άουτ.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους αλλά το “Σιτι” να αντέχει αμυντικά. Στο 84’ ο Βαλεριάνος σέντραρε και ο Μπαράλες έκανε την προβολή αλλά ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε. Στο 87’ ο Βαλεριάνος είχε έντονο διάλογο με την κερκίδα ενώ στο 90΄σουτ του Τάτου πέρασε άουτ. Η Καλαμάτα επέμεινε και στο 93’ ο Κωστούλας είχε κεφαλιά άουτ ενώ η λύτρωση ήρθε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φρίξο Γρίβα να δέχεται κεφαλιά πάσα του Μπαράλες και να νικά τον Κατσιμήτρο με διαγώνιο συρτό σουτ.

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)

Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Παπαδοπούλου (Μακεδονίας)

Καλαμάτα (Χάβος): Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κωτσόπουλος (65′ Μπαράλες), Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Κάτσε, Ακόστα (73′ Γρίβας), Τάτος, Πασάς.

Αιγάλεω (Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός (90+2′ Μαραθωνίτης).

Πλακέτα σε Μάραντο

Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση της Καλαμάτας απένειμε πλακέτα στον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή και κατόπιν διοικητικό παράγοντα Τάκη Μάραντο, ο οποίος ήταν απο τους πρώτους που φόρεσαν τη φανέλα της, το 1967.