ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Καλαμάτα ’80-Πελασγός 51-48: Τρίτη νίκη για τους “λύκους”

, Καλαμάτα ’80-Πελασγός 51-48: Τρίτη νίκη για τους “λύκους”

Σούπερ ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στην «Τέντα» για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ανάμεσα στην Καλαμάτα ’80 και τον Πελασγό.

Σε ένα ματς με πολύ σκληρές άμυνες, άστοχα σουτ και τεράστια αγωνία, η καλαματιανή ομάδα ήταν αυτή που πανηγύρισε την νίκη με 51-48 με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Κομπότη που πέτυχε κρίσιμα καλάθια στο φινάλε και τελείωσε το ματς με 12 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτες τους Αλεξανδρόπουλο (13π.) και Κοντόπουλο (12π.).

Αυτή ήταν η 3η νίκη των νεανικών «λύκων» στο πρωτάθλημα, οι οποίοι προηγήθηκαν νωρίς, όμως στην 2η περίοδο ήταν τους Αρκάδες να περνούν μπροστά με ένα σερί 16-8.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα πήρε κεφάλι στο σκορ στην 3η περίοδο και ακολούθως πάλεψαν πολύ να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Όσο για το σύνολο του Πέτρου Τσατσουλή, με τους Πολυζωγόπουλο-Τσίρμπα να μένουν χαμηλά ο Τόμπρος ανέλαβε δράση και είχε 14 πόντους, όμως δεν είχε ιδιαίτερα στηρίγματα, με αποτέλεσμα ο Πελασγός να γνωρίσει την 2η του ήττα στο πρωτάθλημα.

10λεπτα: 15-9, 23-25, 41-35, 51-48

Διαιτητές: Ρίζος-Καρδαράς

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 2,  Μουργής 9 (1), Αλεξανδρόπουλος 13 (1), Μουντζουρούλιας 2, Κομπότης 12, Κοντόπουλος 12 (1), Καραμπάτσος

ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσουλής): Αλεξάκης 9 (1), Πολυζωγόπουλος 4 (1), Χρανιώτης 2, Δαλάτσης, Αγγελόπουλος 8, Τσατσουλής 4, Τσίρμπας 7 (1), Τόμπρος 14, Κουρέτας