ΜΠΑΣΚΕΤ

, Ήττα του ΓΣ Γαργαλιάνων στην πρεμιέρα της Νational League 2, ο Ιόνιος 81-71 στην Πύλο

Ο ΓΣ Γαργαλιάνων δεν τα κατάφερε στον πρώτο του αγώνα στις Εθνικές κατηγορίες. Το συγκρότημα του Αντώνη Κούτρη ηττήθηκε 81-71 από τον ΑΣ Ιόνιος Κέρκυρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της National League 2 (Γ’ Εθνική) στο κλειστό της Πύλου.

Ο Ιόνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 22-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Ιόνιος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 47-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κερκυραϊκή ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΓΣ Γαργαλιάνων προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά ο Ιόνιος κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Ο Βαζούκης ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα με 33 πόντους. Για τον ΓΣ Γαργαλιάνων, ο Σίμοβιτς είχε 25 πόντους.

Συνθέσεις:

Γαργαλιάνοι: Σίμοβιτς 25, Καραγιαννίδης 12, Σκλήβας 13, Γιαννόπουλος Δ., Παπουτσής 3(1), Λαζαρίδης 13(3), Γιαννακόπουλος 4, Κυριακόπουλος 1, Οικονομίδης, Ντεμερούκας.

Ιόνιος: Βαζούκης 33(5), Γουίλσον 9(1), Δεϊμέζης 9, Κατσαρός 7(1), Στεμπάρης 6, Εφέπουλος 11(2), Σπίνουλας 4, Βαζούκης 2, Τσιτσές, Προβατίδης-Αμπντουλαχί, Καϊτσιώτης.

Διαιτητές: Λάμπος, Πλέγας, Παπαδόπουλος Ν.

Δεκάλεπτα: 16-22, 29-47, 50-63, 71-81