ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηρόδοτος-Καλαμάτα 80 64-31: Δεύτερη ήττα στο Μετς

, Ηρόδοτος-Καλαμάτα 80 64-31: Δεύτερη ήττα στο Μετς

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς γνώρισαν τα κορίτσια της Καλαμάτα 80 στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων στο κλειστό του Μετς. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό οι καλαματιανές έχασαν από τον Ηρόδοτο με 64-31.

Οι κρητικές μπαίνοντας αποφασισμένες από το πρώτο και όλα λεπτό της αναμέτρησης πραγματοποίησαν επιμέρους 11-1 και έδωσαν εκείνες ρυθμό στο ματς. Οι τυπικά φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως δεν τα κατάφεραν και το ημίχρονο έκλεισε στο +27 (36-9).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Ηρόδοτος συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του, έχοντας 14 κλεψίματα μέχρι το 30’ και εξαιρετικό ποσοστό στις εύστοχες βολές (66,7%). Όσον αφορά το την τελευταία περίοδο κύλησε διαδικαστικά με τον Ηρόδοτο εν τέλει να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο final-6 Κορασίδων με 64-31.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ 64-31

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-5, 36-9, 51-50, 64-31

Διαιτητές: Ραχιώτης-Πολυχρόνης

Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Γιγουρτάκη 2, Ορφανού 3, Στεφανάκη Ε. 20(2), Μανουκάκη 8(1), Στεφανάκη Ι. 5(1), Πετράκη 2, Γιαπεντζάκη, Γεωργιάδη 10(1), Περισυνάκη, Διβίνη 8(2), Σηφάκη 6, Δημητρουλάκη.

Καλαμάτα 80 (Γεωργίου): Ευτυχιάκου 10, Χρυσανθακοπούλου 3(1), Κυριακοπούλου 4, Σερεμετάκη, Παναγιωτοπούλου 7, Σταυροπούλου, Παπαδοπούλου 3(1), Φραγγέα 4, Χρονοπούλου.