Η Kαλαμάτα άφησε βαθμούς στην Kρήτη, 1-1 με Γιούχτα

, Η Kαλαμάτα άφησε βαθμούς στην Kρήτη, 1-1 με Γιούχτα

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει η νικηφόρα το 2024 η Καλαμάτα καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Γιούχτα σε ματς που έγινε στην Ιεράπετρα για την 13η αγωνιστική στο νότιο όμιλο της super league 2.

Παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με ανανεωμένο πρόσωπο και τους Κάτσε, Καρασαλίδη, Τζανακάκη στην αρχική ενδεκάδα, η Καλαμάτα δεν μπόρεσε να καταβάλει την αντίσταση των κρητικών. Προηγήθηκε στο σκορ με τον Πασά στο 67’ αλλά γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπρούς στο 74’.

Το ματς

Η Γιούχτας ξεκίνησε δυνατά και είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό, όταν ο Βρετός πλάσαρε απέναντι από τον Γιαννίκογλου, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 13ο λεπτό, ο Βρετός εκτέλεσε κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Αλεξόπουλου ήταν άστοχη. Στο 14ο λεπτό, ο Κορνηλάκης πάτησε περιοχή, γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, αλλά οι αμυνόμενοι της Καλαμάτας πρόλαβαν και απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στο 25ο λεπτό, ο Τζανακάκης έκανε σουτ από μακριά, χωρίς να βρεί στόχο.

Η Καλαμάτα άρχισε να πιέζει περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 68ο λεπτό, ο Γιάννης Πασάς έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, πάτησε περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής κατακύρωσε το τέρμα.

Ο Γιούχτας απάντησε αμέσως και στο 72ο λεπτό, ο Αλεξόπουλος έκανε προβολή από εξαιρετική θέση, αλλά ο Κωστούλας έδιωξε τη μπάλα προ της γραμμής του τέρματος. Στο 74ο λεπτό, ο Γιούχτας ισοφάρισε με τον Άλμπερτ Μπρους, ο οποίος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Θεοδωράκη την οποία έβγαλε ο Γιαννίκογλου.

Η Καλαμάτα στο τέλος πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά ο Πρινιωτάκης έκανε δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις σε σουτ του Τάτου στο 79ο και στο 90+4ο λεπτό.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Τοροσιάδης, Νταβέλας (Μακεδονίας)

Γιούχτας (Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κορνηλάκης (82′ Τζανής), Φαζός (46′ λ.τρ. Θεοδωράκης), Κόλα, Κωστανάσιος (73′ Ροβίθης), Βρετός, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (70′ Λώλης), Αλεξόπουλος (82′ Δασκαλάκης), Μπρους.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Αρίμπας (62′ λ.τρ. Κωστούλας), Καρασαλίδης, Κατάλντι (77′ Κοζορώνης), Τάτος, Ακόστα (77′ Ελιβέντο), Γρίβας (56′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Κάτσε.