ΜΠΑΣΚΕΤ

ΓΣ Γαργαλιάνων: Μεγάλη νίκη με 79-66 επί της Παναχαϊκής

, ΓΣ Γαργαλιάνων: Μεγάλη νίκη με 79-66 επί της Παναχαϊκής

Τέταρτη σερί νίκη για το συγκρότημα του Αντώνη Κούτρη που ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Πήρε … φόρα ο ΓΣ Γαργαλιάνων και πέτυχε μια ακόμη νίκη, την 4η συνεχόμενη στον 1ο όμιλο της National League 2 στο μπάσκετ, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Θύμα αυτή τη φορά της ομάδας του Αντώνη Κούτρη, η Παναχαϊκή, με τους Γαργαλιάνους να επικρατούν 79-66, σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Η ομάδα της Αχαϊας προηγήθηκε με 21-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο ΓΣ Γαργαλιάνων πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 42-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε ισχνό προβάδισμα με 60-58, αλλά στην τελευταία περίοδο πάτησε γκάζι και με επιμέρους 19-8 πήρε τη νίκη.

Ο Σίμοβιτς ήταν και πάλι ο κορυφαίος σκόρερ του ΓΣ Γαργαλιάνων με 32 πόντους, ενώ ο Λαζαρίδης πρόσθεσε 12 πόντους. Ο Μοσχοβάκης ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Παναχαϊκής με 22 πόντους.

ΓΣ Γαργαλιάνων – Παναχαϊκή ΓΕ 79-66

Δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 60-58, 79-66
Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Ψύχας, Γερός

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Σίμοβιτς 32(3), Σκλήβας 10(1), Γιαννακόπουλος 2, Γιαννόπουλος Δ. 3(1), Παπουτσής 4, Λαζαρίδης 12(2), Κυριακόπουλος 5, Κλεφτάκης 5, Μπουκουβάλας 4, Τσαγκάρης, Οικονομίδης 2, Γιαννόπουλος Π..
Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Γκόβας 8(1), Μοσχοβάκης 22(6), Γιαννικόπουλος 13(1), Καλογιάννης 2, Νικολάου 8, Χρυσανθόπουλος, Αργυρόπουλος 2, Μανωλάκης 2, Βανδώρος, Σάλαϊ 9, Κούτρας.