ΜΠΑΣΚΕΤ

ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ 90-73: Επέστρεψε στις νίκες με σούπερ Σίμοβιτς

, ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ 90-73: Επέστρεψε στις νίκες με σούπερ Σίμοβιτς

Με άνετη επικράτηση επί των Ιωαννίνων, ο ΓΣ Γαργαλιάνων επέστρεψε στις επιτυχίες στον 1ο όμιλο της National League 2.

Το συγκρότημα του Αντώνη Κούτρη επικράτησε 90-73 και παρέμεινε στο γκρουπ των πρωτοπόρων και σε τροχιά πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γαργαλιάνοι προηγήθηκαν με 13-11, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε έως και +10 (36-26). Τα Ιωάννινα προσπάθησαν να μείνουν στο παιχνίδι, μειώνοντας την διαφορά στο -4 (47-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γαργαλιάνοι ανέβασαν ρυθμό και με ένα επιμέρους 27-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρώτο βιολί τον Σίμοβιτς (33π.), ξέφυγαν στο +15 (74-59). Ουσιαστικά, κλείδωσαν την νίκη στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας την διαφορά έως και το τελικό 90-73.

ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ 90-73

Δεκάλεπτα: 13-11, 47-43, 74-59, 90-73

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Πετράκης Ιωάν., Στραγαλινός

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 8(2), Γιαννόπουλος 6(1), Σίμοβιτς 33(4), Κυριακόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 2, Σκλήβας 9, Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 13(1), Γαλανόπουλος.

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Βελώνης, Κουλουμπής, Ραντιβόγεβιτς 20(2), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος, Γκουντουβάς 5(1), Μπαρτζώκας 6, Πολύζος 16(4), Τσιγγενόπουλος 13(1).