Football League

Football league: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι του Βόλου, “διπλό” Ιάλυσου στην Τρίγλια

, Football league: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι του Βόλου, “διπλό” Ιάλυσου στην Τρίγλια

Ο Ιωνικός ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Διαγόρα, αλλά η Νίκη Βόλου δεν το εκμεταλλεύτηκε και έμεινε στο 1-1 με τον συμπολίτη Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Football League.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, πολλά νεύρα και έντονες συγκινήσεις, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό.

Βρήκε γκολ με πέναλτι του Ροχάνο, το οποίο κέρδισε ο Μπαταγίνι έπειτα από γκάφα του Γιδόπουλου και κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι τις καθυστερήσεις.

Εκεί ο Τσιάρας με ένα ωραία κεφαλιά ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους», με αποτέλεσμα η Νίκη να χάσει την ευκαιρία να πλησιάσει τον Ιωνικό στους δύο πόντους.

Στο 7′ ο Γιδόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του πραγματοποιώντας άστοχη έξοδο, o Μπαταγίνι τσίμπησε τη μπάλα και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού υπέπεσε σε παράβαση, γκρεμίζοντας τον επιθετικό της Νίκης.

Ο Ροχάνο δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τους κυανόλευκους.

Μελανό σημείο ο σοβαρός τραυματισμός του Μπουτζίκου λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1 σε ένα παιχνίδι για.. πολύ γερά νευρά.

Οι δύο ομάδες κυνηγούσαν το γκολ όμως η κλασσική ευκαιρία δεν υπήρξε, πλην ενός ανεπανάληπτου τετ α τετ, με τον Αποστολίδη να νικά στο 78′ τον Κέρι.

Ο Κρούθ χτύπησε τον Κέρι και κιτρινίστηκε, ενώ αποβλήθηκε και ο Ροχάνο στη διάρκεια του επεισοδίου.

Κόκκινη δέχτηκε και ο Κουτσιανικούλης για θέατρο λίγο πριν το φινάλε και κάπου εκεί ήρθε η ισοφάριση από το πουθενά.

Ο Ράντι έκανε τη σέντρα και ο Τσιάρας με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός Βόλου (Λεωνίδας Βόκολος): Γιδόπουλος, Γραικός, Φαζός, Τσιάρας, Μπουτζίκος (40′ Βασιλούδης), Κόλα (46′ Ρόκας), Σκοπελίτης (75′ Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Κέρη, Ράντι, Τσίτας

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Αποστολίδης, Κάρδαρης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (63′ Τσιμπούκας), Κυριακίδης, Μπαλάφας, Ντομίνγκεθ, Λούκας Γκαρσία (84′ Βοσνιάδης), Κρουθ, Ροχάνο, Μπαταγίνι (70′ Μπιτσάκος)

Τρίγλια – Ιάλυσος 0-2

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και τους πρώτους του βαθμούς εκτός Ρόδου πήρε ο Ιάλυσος που επικράτησε με 2-0 της Τρίγλιας.

Το σκόρ άνοιξε ο Πετράκης στο 78′, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ενώ στις καθυστερήσεις ο Κούτνικ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον ρέφερι Πανιτσίδη να δείχνει την «άσπρη» βούλα. Ο Ρεκλείτης μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι και “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του.

Τρίγλια (Γιάννης Πολλαετίδης): Παλαβράκης, Κουρέλλας, Μιλκούδης, Λεμονής, Ζώτος, Παπαστεργιανός, Αρβανίδης, Ευθυμιάδης, Μπρίτο, Ντούνγκα(42′ Ζορμπάς), Ναζλίδης.

Ιάλυσος (Νίκος Παντέλης): Ανδρούτσος, Γιώργου (28′ λ.τ Πριόνας), Πάτας, Παγώνης, Μακρυδημήτρης, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης (65′ Κούτνικ), Μαραγκουδάκης, Χειριτράντας (76′ Πετράκης), Κονέ.