Φινάλε με ήττα για την Καλαμάτα, 1-0 η ΑΕΚ Β’ στην Παραλία

, Φινάλε με ήττα για την Καλαμάτα, 1-0 η ΑΕΚ Β’ στην Παραλία

Μία χρονιά που πήγε από την αρχή στραβά τελείωσε με τον ίδιο τρόπο για την Καλαμάτα. Ένα γκολ του Αποστόλη Χριστόπουλου λίγο πριν βγει το ημίχρονο ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ Β’ επί της Μαύρης Θύελλας (0-1) για την τελευταία αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της SL2.

Μπροστά σε ελάχιστο κόσμο στο δημοτικό στάδιο της Παραλίας, η Καλαμάτα απείλησε δύο φορές στο πρώτο τέταρτο με τον Βασιλόγιαννη, αλλά ο Γκίνης ήταν σε ετοιμότητα. Η ΑΕΚ Β’ άγγιξε το γκολ στο 41′ όταν το σουτ του Κορομηλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη και στην επαναφορά ο Πάπα δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Αποστόλη Χριστόπουλο, ο οποίος με πλασέ μετά από πάσα του Πανερά έγραψε το 0-1 στο 44′.

Ο Γκίνης ήταν σε τρομερή μέρα κάτω από την εστία της ΑΕΚ Β’ με τον Έλληνα γκολκίπερ να έχει απάντηση και στο 55′ όταν κράτησε ξανά απαραβίαστη την εστία του στο τετ-α-τετ με τον Πασά. Η Καλαμάτα έχασε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 68′ όταν ο Ρόβας εξ επαφής δεν κατάφερε με πλασέ να σκοράρει. Στο 78′ μια ωραία προσωπική ενέργεια του Νούλα δεν έφερε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ Β’ καθώς ο Ταΐρης απέκρουσε στη γωνία του, με το 0-1 να παραμένει ως το τέλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Μοζέρ, Μπαξεβάνος, Παπατόλιος, Ασίγκμπα, Καραγκούνης, Μπουλλάρι (83′ Πανουργιάς), Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης (50′ Μαρκόφσκι), Πασάς, Ρόβας.

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Σταμούλης, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κορομηλάς (72′ Νούλας), Πάπα, Γκολφίνος, Πανεράς (86′ Γ. Σταμούλης), Σκόνδρας (61′ Παρράς), Απ. Χριστόπουλος (86′ Κάτσικας).

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Καλαμάτα: Στο στόχαστρο Βαλεριάνος, Σόουζα - Τελικές επαφές με Αμανατίδη | sport365 Καλαμάτα