Φιλική… «τεσσάρα» στην Κύπρο η Ουκρανία

, Φιλική… «τεσσάρα» στην Κύπρο η Ουκρανία

Σε άριστη κατάσταση ενόψει  του EURO 2020 έδειξε ότι βρίσκεται η Ουκρανία, η οποία διέλυσε με 4-0 την Κύπρο στο τελευταίο της τεστ στο Χάρκοβο πριν την «αυλαία» της στην διοργάνωση με την Ολλανδία (13/06) στο Άμστερνταμ.

Η ομάδα που έχει για προπονητή τον θρύλο Αντρέι Σεφτσένκο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή από το 36ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς αποβλήθηκε ο Φιλιώτης για ανατροπή πάνω στον Ζούμπκοφ στην περιοχή. Έτσι η εθνική Ουκρανίας κι άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γιαρμολένκο (37′).

Οι Ουκρανοί κέρδισαν και νέο πέναλτι (χέρι του Ιωάννου) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+2) με τον Ζιντσένκο να «γράφει» το 2-0. Στο 59΄ ήρθε το 3-0 από τον Γιάρεμτσουκ. Το 4ο γκολ ήρθε στο 65΄ με σουτ του Γιαρμολένκο.

Η Ουκρανία βρίσκεται στον Γ΄ όμιλο μαζί με Αυστρία, Ολλανδία και Βόρεια Μακεδονία.