Φεστιβάλ γκολ στο Φάληρο, 5-1 τον Αστέρα ο Ολυμπιακός (vid)

, Φεστιβάλ γκολ στο Φάληρο, 5-1 τον Αστέρα ο Ολυμπιακός (vid)

Ο Ολυμπιακός κρατούσε την πιο παραγωγική φετινή εμφάνισή του στο πρωτάθλημα για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, του οποίου επιβλήθηκε με το εντυπωσιακά ευρύ 5-1 στο Φάληρο, στο πλαίσιο της 17ης ημέρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευκαιρίες και στο «λευκό» πρώτο ημίχρονο, αλλά η είσοδος του Βαλμπουενά στην επανάληψη ήταν η κίνηση που άλλαξε ρυθμό και ταχύτητα στους «ερυθρόλευκους», απλοποίησε το παιχνίδι τους και άλλαξε τα αγωνιστικά δεδομένα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά τον Αστέρα και στο 13΄ ο Μαντί Καμαρά είδε το μακρινό σουτ που επιχείρησε να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή, ενώ στο 20΄ και σε άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα των Αρκάδων ο Τικίνιο έκανε την κεφαλιά και ο Τασουλής έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η «έκρηξη» των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, με τρία γκολ σε έξι λεπτά: στο 52΄ από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 54΄ από από συνδυασμό Βαλμπουενά, Βρουσάι, Καρβάλιο, ο τελευταίος έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο δοκάρι και ο Μασούρας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο διεθνής επιθετικός έγραψε και το 3-0 στο 57΄ από σέντρα του Βρουσάι, ξανά στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 66΄ και σε άλλο ένα κόρνερ του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Μπουχαλάκης από κοντά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 4-0, για να μειώσει ο Καρμόνα στο 75΄.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 84΄ μετά από ασίστ του Ρέαμπτσιουκ, με τον Αστέρα να χάνει την τελευταία ευκαιρία του αγώνα στο 90΄ με τον Σονί, ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Βατσλίκ.