Europa Conference League: Η Μακάμπι διέσυρε τον Ολυμπιακό στον Πειραιά

, Europa Conference League: Η Μακάμπι διέσυρε τον Ολυμπιακό στον Πειραιά

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 4-1 των ερυθρόλευκων στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» της διοργάνωσης

Σαν… σίφουνας πέρασε από τον Πειραιά η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε με 4-1 του Ολυμπιακού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Europa Conference League, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στα προημιτελικά.

Μέσα σε οχτώ λεπτά, οι δύο ομάδες πέτυχαν τρία γκολ, βάζοντας «φωτιά» στο «Γ. Καραϊσκάκης»: Αρχικά, άνοιξε στο 5ο μόλις λεπτό το σκορ η Μακάμπι με τον Ζαχάβι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-1), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πέρετζ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε αρχικά, ο Σαχάρ πήρε το ριμπάουντ, προλαβαίνοντας τον Κάρμο και σούταρε για το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 13’ οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 1-2 με τον Ελ Κααμπί, όμως, στο 30’ οι Ισραηλινοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Ζαχάβι να σκοράρει για δεύτερη φορά (3-1), με τον ίδιο να φτάνει κοντά στο τρίτο του τέρμα στο ματς στο 34′.

Στο 52’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν σε 2-3 με τον Ελ Κααμπί, ενώ αντίθετα οι της Μακάμπι διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 με τον Πέρετς στο 74′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Κάρμο, Ροντινέι, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (84′ Ιμπόρα), Ποντένσε (78′ Καρβάλιο), Φορτούνης (78′ Γιόβετιτς), Ελ Κααμπί (84′ Ελ Αραμπί).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μισπάτι, Σαχάρ, Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο, Κανισόβσκι (82′ Γκολάσα), φαν Όβερεεμ (77′ Κάρτσεβ), Πέρετζ, Νταβίντα, Μίλσον (81′ Νταβιντζάντα), Ζαχάβι (77′ Τούργκεμαν).