ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Εθνική Ενόπλων: Στους “8” του Παγκοσμίου παρά την ήττα

, Εθνική Ενόπλων: Στους “8” του Παγκοσμίου παρά την ήττα

Στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ενόπλων Δυνάμεων (CISM) προκρίθηκε η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου, παρά την ήττα (5-2, 20/10) από το Ομάν.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέρασε στην επόμενη φάση ως η μία από τις δύο καλύτερες ομάδες (σ.σ. η δεύτερη είναι η Ιρλανδία), που τερμάτισαν τρίτες στους ομίλους τους.

Την Τετάρτη (23/10) η Ελλάδα, που συγκέντρωσε 4 βαθμούς στους ομίλους (1-1-1) θα αντιμετωπίσει την Βόρεια Κορέα, η οποία ολοκλήρωσε την διαδικασία των ομίλων ως πρώτη, με 7 πόντους (2-1-0).

Στην αναμέτρηση με το Ομάν, που τερμάτισε με 9 βαθμούς (3-0-0) στον δεύτερο από τους τρεις ομίλους, έχοντας την καλύτερη επίδοση από κάθε άλλο σύνολο, η Εθνική μας ξεκλινησε το ματς έχοντας στην βασική ενδεκάδα τον Σωτήρη Λυμπερόπουλο και τον Παναγιώτη Κωνσταντινόπουλο της Καλαμάτας ενώ αλλαγή μπήκες ο Κουϊρουκίδης.

Η Εθνική δέχθηκε τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη, το Ομάν πήρε το προβάδισμα δύο τερμάτων με γκολ στο 51’, ενώ στο 55’ σημείωσε το 3-0.

Η Εθνική μας μείωσε σε 3-1 με τον Ροβίθη, στο 61’, αλλά τέσσερα λεπτά μετά, το Ομάν πέτυχε το 4-1. Ο Οικονομόπουλος έκανε το 4-2, στο 72’ και το τελικό 5-2 διαμορφώθηκε στο 87’.

Για την Εθνική Ελλάδας αγωνίστηκαν οι εξής ποδοσφαιριστές απέναντι στο Ομάν: Λυμπερόπουλος, Βουρνάζος, Βίλα (57’ Μάναλης), Παπουτσογιαννόπουλος, Τζανδάρης, Οικονομόπουλος, Ροβίθης, Κωνσταντινόπουλος, Καραμάνος, Ουές (71’ Ταμπάκης), Στρίγγας (57’ Κουιρουκίδης)

Στον πάγκο έμειναν οι: Χοτζάλι, Φουκαράς, Μπουρσέλης, Σμυρλής, Δασκαλάκης, Βλάχος