Β' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Ερμής Καλ. – Aστέρας Βαλύρας 2-1: Θύμισε… Ζλάταν ο Παυλόπουλος!

, Ερμής Καλ. – Aστέρας Βαλύρας 2-1: Θύμισε… Ζλάταν ο Παυλόπουλος!

Ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα, που δεν βλέπουμε συχνά στα μεσσηνιακά γήπεδα, πέτυχε ο Κώστας Παυλόπουλος του Ερμή στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Βαλύρας, για την 4η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ τοπικής.

Ο αειθαλής επιθετικός που διανύει το 47ο έτος της ηλικίας του σε σέντρα του Δημητρίου από τα δεξιά είδε τη μπάλα να έρχεται, πάτησε γερά, “απογειώθηκε“ και με ένα απίστευτο ψαλιδάκι, που θύμισε… Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Γεωργόπουλου στο 20′ του αγώνα, γράφοντας το 2-0.

Είναι από τις περιπτώσεις που λες: “κρίμα που δεν υπήρχε κάμερα στο γήπεδο”! Για την ιστορία, η καλαματιανή ομάδα, την οποία κοουτσάρισε υπηρεσιακά ο παλιός επιθετικός του Απόλλωνα και άλλων ομάδων, Βασίλης Θειακός, πήρε τη νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15′ με τον Δημητρίου, ενώ ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει πριν… βγει το ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρύδη στο 38′.

Ο ίδιος παίκτης, όμως, έγινε μοιραίος στις αρχές του δεύτερου 45λεπτου για τους φιλοξενούμενους, χάνοντας νέο πέναλτι, με τον Μανωλέα να τον νικά από τα 11 βήματα.

ΕΡΜΗΣ ΚΑΛ. (Βασίλης Θειακός): Μανωλέας, Τσιάμης, Βράπι, Λαλάκος, Βαλτσάρος, Μέγγος, Χρυσοβέργης (57′ Γεωραλής), Κουτρής, Δημητρίου, Παυλόπουλος, Κόνιαρης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Χρήστος Οικονομίδης): Γεωργόπουλος, Β. Καυκούλας, Κωνσταντέλος (34′ Κωνσταντόπουλος), Βασίλεφ, Βρεττέας, Καραδήμας (66′ Σιάγκρης), Θ. Καυκούλας, Μιχαλόπουλος, Χόλμπαν, Κρέπης, Τσιλίκος (85′ Κάλελης).