SUPEP LEAGUE 2

Εργοτέλης- Παναχαϊκή 2-1 (βίντεο)

Την τρίτη του νίκη στη Super League 2 κατέκτησε ο Εργοτέλης υποχρεώνοντας παράλληλα την Παναχαϊκή στην πρώτη της ήττα.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής στο Παγκρήτιο με τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο μέρος. Για ένα 35λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και περιόρισαν τους Αχαιούς σε παθητικό ρόλο. Μέσα σε αυτό το διάστημα όχι μόνο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά βρήκαν δύο γκολ με Ροβίθη (17′) και Κουατέγκ (28′).

Από το 38′ και μετά οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και μείωσαν στο 42′ με γκολ του Μωραΐτη ύστερα από πάσα του Κολ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, ο Εργοτέλης είχε δοκάρι στο 76′ με τον Ροβίθη και παρά την πίεση της Παναχαϊκής στα τελευταία λεπτά, το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Πέιος, Μπρους, Γροντής (67′ Τσέλιος), Μπουρσέλης (77′ Μπουτσάκης), Κουατέγκ (65′ Κουατέγκ), Έφορντ, Ροβίθης.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Μαυριάς (81′ Λινάρδος), Ιντζόγλου, Κολ, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (73′ Μασούρας), Μωραϊτης, Τσελεπίδης.