Α1

Basket League: Εντυπωσιακή η ΑΕΚ, ισοφάρισε σε 1-1 τον Παναθηναϊκό (βίντεο)

, Basket League: Εντυπωσιακή η ΑΕΚ, ισοφάρισε σε 1-1 τον Παναθηναϊκό (βίντεο)

Η Ένωση νίκησε με 92-80 στον δεύτερο ημιτελικό της Basket League

Η ΑΕΚ έδωσε ηχηρή απάντηση στον Παναθηναϊκό νικώντας τον με 92-80 στο ΟΑΚΑ. Έτσι, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ισοφάρισε σε 1-1 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League ανανεώνοντας το ραντεβού με τους πράσινους για το βράδυ της Κυριακής (23/5, 21:00).

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκάλεπτου η ΑΕΚ έδειξε αποφασισμένη να παλέψει για την ισοφάριση. Πολύ γρήγορα προηγήθηκε με 19-12 έπειτα από καλάθι του Μόουζες στο 7’. Ο Όντεντ Κάτας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ και οι παρατηρήσεις του είχαν αποτέλεσμα καθώς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε με 12-0 σερί παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (24-19), έπειτα από δύο εύστοχα τρίποντα των Μήτογλου και Παπαπέτρου.

Ο αρχηγός των «πράσινων» ήταν εκείνος που οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο. Κάπως έτσι συνεχίστηκε η αναμέτρηση με τους «πράσινους» να ελέγχουν το ματς ξεκινώντας από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-8 ανέβασαν τη διαφορά στους 15 (45-30) στο 18’. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο (47-39). Τα 11 λάθη της Ένωσης στο πρώτο μέρος έδωσαν 16 πόντους στον Παναθηναϊκό και αυτό ήταν το σημαντικότερο πρόβλημα για τους «κιτρινόμαυρους».

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για τα καλά. Οι παίκτες της ΑΕΚ εγκλώβισαν τους «πράσινους» και στην επίθεση μετά από καλή κυκλοφορία βρήκαν ελεύθερα σουτ με συνέπεια μέχρι το 28’ να κάνουν επιμέρους σκορ 23-11 και να προηγηθούν με 62-58, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Νίκου Γκίκα.

Η μάχη στο ΟΑΚΑ ήταν αμφίρροπη αφού οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με τους Γκίκα και Μέικον να εκτελούν από την περιφέρεια, η Ένωση έφερε το ματς εκεί που είχε σχεδιάσει ο Αγγέλου. Το τρίποντο του Νίκου Ζήση στο 38’ και μία βολή του Γιόνας Ματσιούλις έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα με δέκα πόντους φτάνοντας στην επικράτηση και στην ισοφάριση της ημιτελικής σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13, Μέικον 21 (3), Ματσιούλις 10 (1), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11, Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 18 (2), Χεζόνια 3, Γουάιτ 4, Σαντ Ρος14 (2), Μπρέι 9 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.