ΒΟΛΕΙ

“Αυτοκτόνησε” στην Πρέβεζα o Απόλλωνας, 3-2 ο Φιλαθλητικός

, “Αυτοκτόνησε” στην Πρέβεζα o Απόλλωνας, 3-2 ο Φιλαθλητικός

Η καλαματιανή ομάδα προηγήθηκε 2-0 σετ και είχε τρία ματς μπολ στο τρίτο σετ για να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχες έκαναν τη μεγάλη ανατροπή

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας προηγήθηκε 2-0 σετ και στο τρίτο είχε τρία ματς μπολ για να πανηγυρίσει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της pre league γυναικών στο βόλεϊ αλλά παρόλα αυτά… κατάφερε να χάσει το παιχνίδι στην Πρέβεζα με το Φιλαθλητικό να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 3-2 στο tie-break!

Η καλαματιανή ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα αφού πήρε με άνεση τα δύο πρώτα σετ 25-20 και φάνηκε πως πάει για ένα καθαρό 3-0 όταν στο τρίτο σετ προηγήθηκε 24-22, έχοντας προηγουμένως κάνει ένα σερί 6-0 για να προηγηθεί 14-12. Ο Φιλαθλητικός ωστόσο έσβησε τα δύο σετ μπολ με τον Απόλλωνα να έχει νέα ευκαιρία να καθαρίσει τη νίκη όταν προηγήθηκε 26-25 αλλά οι γηπεδούχες με νέο σερί 3-0 πήραν το σετ και μείωσαν σε 2-1. Έχοντας πλέον την ψυχολογία κέρδισαν το τέταρτο σετ 25-17 και στο tie break δεν είχαν πρόβλημα να κάνουν το 3-2 με 15-12.

Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας – Απόλλων Καλαμάτας 3-2 (22-25, 22-25, 28-26, 25-17, 15-12)

Διαιτητές: Χλωρός, Αποστόλου, Παρατηρητής: Θεμελής.

Φ.Γ.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Πέτρος Παπαδόπουλος): Θεοδωράκη, Μητροπούλου, Αούραμτσικ, Γερομίχαλου, Τοτσίδου, Κουκα / Κοσμίδου (λ), Πεπόνη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης):
Αρβανιτοπούλου, Γκουιγκόλο, Κοκότη, Φάκη, Καραφουλίδου, Βαρντάνοβα,   / Ευθυμιοπούλου (λ), Γιόλλα Ν. (λ), Μαυροειδή, Ρωσσιάδου, Καραμούντζου, Γιόλλα Ειρ.

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Αμαζόνες και ΖΑΟΝ

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν για την 3η αγωνιστική της Pre League γυναικών οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας και ο ΖΑΟΝ.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας επικράτησε με 3-1 σετ του Μίλωνα στην Νέα Σμύρνη και ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με τον ΖΑΟΝ που πήρε δύσκολο τρίποντο με 3-0 σετ στον Πειραιά επί του Πορφύρα.

Ο Πανιώνιος πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς και παρέμεινε πρώτος χωρίς απώλειες, καθώς πέρασε από τα Βριλήσσια με 3-0 σετ.
Η Ελπίδα Αμπελοκήπων και η Κόρινθος πανηγύρισαν τη πρώτη τους φετινή νίκη και μάλιστα με 3-0 σετ κόντρα στο Αιγάλεω και στον Ναύαρχο Βότση αντίστοιχα.