ΒΟΛΕΙ

Άθλος Ορεστιάδας – Καλαμάτα 80 3-2: Η ανατροπή έμεινε στη μέση

, Άθλος Ορεστιάδας – Καλαμάτα 80 3-2: Η ανατροπή έμεινε στη μέση

Έχοντας σημαντικές μεταπτώσεις στο παιχνίδι της η Καλαμάτα 80 ηττήθηκε 3-2 στην Ορεστιάδα από τον τοπικό Άθλο στο πρώτο παιχνίδι για την προκριματική φάση του league cup ανδρών.

Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν η Καλαματιανή ομάδα φάνηκε ανέτοιμη παρουσιάζοντας δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Στα πρώτα δύο σετ είχε προβληματική παρουσία με πολλά λάθη τόσο στην υποδοχή όσο και στην επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στον Άθλο να προηγηθεί 2-0 σετ. Στη συνέχεια βελτίωσε την εικόνα της κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά στο tie-break δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Πλέον το αυριανό παιχνίδι απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης είναι must win για την πρόκριση την οποία θα πάρουν οι δύο από τις τρεις ομάδες.

Άθλος Ορεστιάδας – Καλαμάτα 80: Το παιχνίδι

Στο 1ο σετ, οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 12-12, αλλά στη συνέχεια ο Άθλος με όπλο το μπλοκ ξέφυγε με 16-13, 21-16, 22-17 για να πάρει τελικά το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ, η Καλαμάτα προηγήθηκε με 9-7 και 10-8, αλλά ο Άθλος γύρισε το ματς και πήρε προβάδισμα με 13-11. Οι Εβρίτες αύξησαν τη διαφορά στο +6 (18-12, 19-13) και στο +8 (22-14). Με σέρβις του Γουέστ η Καλαμάτα μείωσε 22-18, αλλά ο Άθλος έφτασε χωρίς δυσκολία στο 25-19 και στο 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Καλαμάτα έβγαλε αντίδραση. Πήρε από την αρχή προβάδισμα (4-6, 8-14), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 15-15. Με νέο σερί οι “λύκοι” ξέφυγαν +4 (15-19) με τον Άθλο να μην το βάζει κάτω και να μειώνει στον πόντο (20-21). Το συγκρότημα του Ντάκουρη ωστόσο δεν άφησε την ευκαιρία και πήρε το σετ 25-23.

Στο 4ο σετ ο Άθλος πήρε μικρό προβάδισμα 15-13, 16-14 αλλά η Καλαμάτα ισοφάρισε 19-19. Ο Άθλος πήε εκ νέου στο +2 (22-20) αλλά οι Μεσσήνιοι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά. Έφτασαν σε σετ μπολ και πήραν τελικά το σετ 27-25 ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ οι Εβρίτες πήραν διαφορά απο την αρχή (4-1, 7-3) με την Καλαμάτα 80 να μειώνει 8-7 με τον Μαντέκα. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν τις λύσεις, έκαναν σερί 3-0 και πήραν το σετ 15-9.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-9

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Μπουιάτι 25π. (22/44επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξάκης 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 9 (3/8επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Σάρρα Τόμας 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέικ Μοχαμαντρέζα 15 (11/21επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53υπ., 24%αρ.), Ρίστιτς 19 (14/24επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53%υπ., 31%αρ.) / Συναδινός (λ. – 59%υπ., 33%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Αλεξάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (7/14επ.), Γουέστ 4 (1/1επ., 3 άσσοι), Οκάμπο 24 (23/44επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 13 (12/28επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. – 55%υπ., 30%αρ.), Παλαιολόγος 1 (1/5επ.), Λυκούρεσης 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαλωνίτης, Μαντέκας 5 (3/13επ., 2 άσσοι, 36%υπ., 24%αρ.).

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-1

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1 σχολιο

1 σχολιο

1. Pingback: Καλαμάτα 80: Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Πήγασο και αποκλεισμός από το Λιγκ Καπ | sport365 Καλαμάτα