ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Άργης Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 11-10: Της έσπασε το αήττητο! (βίντεο)

, Άργης Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 11-10: Της έσπασε το αήττητο! (βίντεο)

Tη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα Α2 πόλο ανδρών πανηγύρισε ο Αργης Καλαμάτας και μάλιστα επί της πρωτοπόρου ΝΕ Πατρών! H καλαματιανή ομάδα πέτυχε τη νίκη της χρονιάς έως τώρα στον όμιλο Νότιο όμιλο με 11-10 στο δημοτικό κολυμβητήριο Καλαμάτας για την 13η αγωνιστική και αποκτά πίστη και αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια!

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και αγωνία μέχρι το φινάλε, το συγκρότημα του Κώστα Πετρόπουλου πήρε μία σπουδαία νίκη και έδειξε πως το αδικεί η βαθμολογική του θέση. Οι αχαιοί πήραν σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και μάλιστα πριν το ημίχρονο έφτασαν δύο φορές σε διαφορά δύο τερμάτων 2-4 και 4-6 με τον Αργη να μειώνει στην ελάχιστη διαφορά (5-6) στο τέλος του 2ου οκταλέπτου.

Η ομάδα του Μάκη Λυκούδη πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (5-7) με την καλαματιανή ομάδα να κάνει στη συνέχεια τη μεγάλη αντεπίθεση και με σερί 4-0 να παίρνει προβάδισμα 9-7, 6,5 λεπτά πριν τη λέξη του αγώνα.

Η ομάδα της Πάτρας με δικό της 0-3 σερί προηγήθηκε 9-10 στο 3’08” αλλά ο Αργης Καλαμάτας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ των Νεγκις, Μακαντάνη έφτασε στο τελικό 11-10.
Τα οκτάλεπτα 2-2, 3-4, 3-1, 3-3

Άργης Καλαμάτας: Ψιρογιαννης 1, Μακαντάνης 3, Νεγκις 2, Γιαννόπουλος 2, Τσελέντης 1, Παπαποστόλου 1, Τσιότσιος Χρ. 1

ΝΕ Πατρών: Λυκούδης 3, Τουλγαρίδης 2, Καραΐσκος 2, Τρασαι 3