ΒΟΛΕΙ

, Απόλλωνας Καλαμάτας – Απολλώνιος 0-3: Δεύτερη ήττα στο κλειστό της Παραλίας – Τι έγινε στην 2η αγωνιστική της pre League

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ από τον Απολλώνιο για την 2η αγωνιστική της Pre league, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Παραλίας. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της καλαματιανής ομάδας, η οποία δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι απέναντι στην πιο έμπειρη ομάδα του Απολλώνιου.

Παρά την προσπάθεια, το νεανικό σύνολο του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικό απέναντι στον Απολλώνιο, ο οποίος είχε σαφή υπεροχή και κατέκτησε τα σετ με 19-25, 18-25 και 19-25. Η διαφορά στην εμπειρία φάνηκε κρίσιμη, με τον Απολλώνιο να διατηρεί τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Απόλλωνας Καλαμάτας, αν και βρέθηκε κοντά σε κάποιες φάσεις, δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει κάτι θετικό από την αναμέτρηση. Το νεανικό ρόστερ της ομάδας συνεχίζει να χτίζει εμπειρίες, προσπαθώντας να βρει ρυθμό και σταθερότητα στην απόδοσή του για τη συνέχεια της σεζόν.

Απόλλων Καλαμάτας – Ο.Φ.Α. Απολλώνιος 0-3 (19-25, 18-25, 19-25)

Διαιτητές: Κτενάς, Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Κανελλίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χρήστος Δημητρακόπουλος): Τσαμπάι, Μαυροειδή, Λαδά, Ρεντούμη, Κάκκα, Δρούγα / Ευθυμιοπούλου (λ), Βουλγαράκη (λ), Μπεκιάρη, Τσουμελέα.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Γιάννης Μακρόπουλος): Γεωργιάδου, Χαντζή, Σταματίου,  Παπαγιαννοπούλου, Σιδεράτου, Ευθυμιάδη/ Σακαρέλου (λ), Παγώνη (λ), Μαραθοκαμπίτου, Αποστόλου

Τριάδα κορυφής, φοβερή ανατροπή της Ελπίδας στο πρώτο σετ με τον ΖΑΟΝ

Ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας και ο Περσέας έμειναν οι μόνες ομάδες μετά από δύο αγωνιστικές χωρίς απώλεια σετ στο πρωτάθλημα της Pre League και μοιράζονται τη κορυφή της βαθμολογίας. Από κοντά και ο Ηλυσιακός με δύο χαμένα σετ αλλά και αυτός έχει συγκεντρώσει έξι βαθμούς.

Την νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Ηλυσιακός απέναντι στα Βριλήσσια, δύο ομάδες που έχουν ως στόχο την διεκδικήση της ανόδου. Η ομάδα των Ιλισίων επιβλήθηκε με 3-1 σετ, με τον ΦΟΒ να μπαίνει πάλι στην αναμέτρηση κατακτώντας το τρίτο σετ αλλά η συνέχεια άνηκε στις γηπεδούχες που πήραν το τρίποντο.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έκανε την ανατροπή της αγωνιστικής, καθώς στο πρώτο σετ απέναντι στον ΖΑΟΝ βρέθηκε πίσω με 19-24 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας το κατέκτησε με 26-24. Ο ΖΑΟΝ κατέκτησε το δεύτερο σετ αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος με 3-1 σετ.

Ο πρωτοπόρος Περσέας πήρε σπουδαία νίκη και μάλιστα με 3-0 σετ απέναντι στον Πορφύρα, ενώ ο επίσης πρώτος Φιλαθλητικός Πρέβεζας νίκησε στην έδρα του με 3-0 σετ την Κόρινθο.

Σεφτέ έκανε και ο Ηρακλής Κηφισιάς που νίκησε στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ τη Νέα Γενεά, ενώ ο Απολλώνιος μετά την ήττα στην πρεμιέρα στο τάι μπρέικ, πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη επικρατώντας στην Καλαμάτα του τοπικού Απόλλωνα με 3-0 σετ.