ΑΕ Μάνης- ΑΟ Κυπαρισσίας 1-2: Πήρε το… αίμα του πίσω! (φώτο)

, ΑΕ Μάνης- ΑΟ Κυπαρισσίας 1-2: Πήρε το… αίμα του πίσω! (φώτο)

Την καλύτερη δυνατή εκκίνηση στα play-off της Α’ τοπικής πραγματοποίησε ο ΑΟ Κυπαρισσίας, υποτάσσοντας την ΑΕ Μάνης με 2-1 στον Κάμπο και έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα μετά τον Ολυμπιακό Ανάληψης που φεύγει αλώβητη την φετινή σεζόν από την “καυτή” έδρα των Μανιατών!

Οι Τριφύλιοι “χτύπησαν” σε κρίσιμα χρονικά σημεία του αγώνα, τιμωρώντας κάθε λάθος των γηπεδούχων και πήραν έτσι την… άτυπη ρεβάνς για την ήττα-αποκλεισμό από το Κύπελλο Μεσσηνίας, στο ίδιο γήπεδο προ ενός μηνός.

Οι ποδοσφαιριστές της Κυπαρισσίας πανηγυρίζουν το 0-1 στον Κάμπο (Μάνη-Κυπαρισσία 1-2 για τα πλέι οφ της Α’ τοπικής Μεσσηνίας)

Ο ΑΟΚ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά από την σέντρα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σταθά και να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση.

Ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Σκοζάι στο δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά-γύρισμα και o Mαρκόπουλος με νέα κεφαλιά από κοντά έγραψε το 0-1.

Η ΑΕΜ στη συνέχεια και αφού συνήλθε από το “σοκ” του γρήγορου γκολ που δέχθηκε, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά οι ευκαιρίες ερχόντουσαν με το… σταγονόμετρο.

Σε μια από τις λιγοστές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ οι παίκτες του Παναγιώτη Δρούγα ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι.

Στο 23′ ο Παπαθεοδώρου από τα αριστερά έκανε ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε σέντρα, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μιτρόφ, με τον κ. Παπακωνσταντίνου που ήταν κοντά στη φάση να υποδεικνύει αμέσως την παράβαση.

Ο Μουστάκας ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Στεφανάκο από τα 11 βήματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι ποδοσφαιριστές της Κυπαρισσίας, διακρίνεται ο Βασίλης Αθανασόπουλος, πανηγυρίζουν το 1-2 στον Κάμπο (Μάνη-Κυπαρισσία 1-2 για τα πλέι οφ της Α’ τοπικής Μεσσηνίας)

Η ομάδα του Κώστα Παλαμάρα δεν πτοήθηκε από την αρνητική γι’ αυτήν εξέλιξη και βρήκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. O Γιαννής έκανε λάθος εκτίμηση, ο Αθανασόπουλος επωφελήθηκε και “εκτέλεσε” στην κλειστή γωνία του Σταθά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κύλησε με ανορθόδοξες προσπάθειες και πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή φάση.

Στο 66′ από φάουλ του Αντωνόπουλου, ο Μιτρόφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 75′ o Σπανός έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Χελάς απέτυχε σε πρώτο χρόνο να νικήσει τον Στεφανάκο. Στην εξέλιξη της φάσης οι γηπεδούχοι “φώναξαν” ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή σε σουτ του Φετάχου (απομάκρυνε ο Καπλάνης), όμως η κα Τσαούση είχε υψωμένη την σημαία για οφσάιντ.

Μετά το τέλος του αγώνα υπήρξε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων που επενέβησαν πυροσβεστικά τα πνεύματα ηρέμησαν.

Η 11άδα της ΑΕ Μάνης (Μάνη-Κυπαρισσία 1-2 για τα πλέι οφ της Α’ τοπικής Μεσσηνίας)

ΑΕ Μάνης (Παναγιώτης Δρούγας): Σταθάς, Χατζηπαναγιώτης, Περιβολάρης (41′ λ. τρ. Φετάχου), Γιαννής, Κλουβάτος, Τζανετέας (79′ Πουλάκος), Παπαθεοδώρου, Μουστάκας, Κουντάνης (59′ Σπανός), Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.

Η 11άδα του ΑΟ Κυπαρισσίας (Μάνη-Κυπαρισσία 1-2 για τα πλέι οφ της Α’ τοπικής Μεσσηνίας)

ΑΟ Κυπαρισσίας (Κώστας Παλαμάρας): Στεφανάκος, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Καπλάνης, Μπουτσικάκης, Μαρκόπουλος, Σκοζάι, Κατσιώλης (44′ λ. τρ. Σπυρόπουλος), Αθανασόπουλος (70′ λ. τρ. Χότζα), Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος (83′ Παναγόπουλος).