ΑΕ Μάνης – Ακρίτας Κορώνης 0-1: Της έχει πάρει τον αέρα (φωτο)

, ΑΕ Μάνης – Ακρίτας Κορώνης 0-1: Της έχει πάρει τον αέρα (φωτο)

Μεγάλο διπλό μέσα στον Κάμπο πήρε ο Ακρίτας Κορώνης ο οποίος πλήγωσε την ΑΕ Μάνης για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν.

Μετά την πρεμιέρα της σεζόν όπου οι Μανιάτες είχαν χάσει 2-1, γνώρισαν νέα ήττα αυτή τη φορά με 1-0 στο απόρθητο μέχρι σήμερα γήπεδο του Κάμπου και παρέμειναν στο -3 από την κορυφή και τον Μιλτιάδη ο οποίος στο ξεκίνημα του δευτέρου γύρου έκανε το ρεπό του.

Συνολικά ήταν η τρίτη ήττα στη σεζόν για την ομάδα του Πάνου Πολίμου και δεύτερη συνεχόμενη μετά την απώλεια στο σαββατιάτικο ντέρμπι με τον Πάμισο Μεσσήνης.

Μετά από ένα νευρικό πρώτο 15λεπτο στο γήπεδο του Κάμπου, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν να απειλήσουν πρώτοι όταν σε κάθετη του Ρουμελιώτη ο Μουτζούρης έσπασε την μπάλα στον Παπαθεοδώρου ο οποίος όμως δεν κατάφερε ένα πλασάρει. Η Μάνη απάντησε στο 32’ όταν σε κάθετη του Κυριάκου Πουλάκου στον Κουρούπη και γύρισμα του τελευταίου ο Παναγιωτόπουλος παρενεβλήθη προ του Μουλιάτου απομακρύνοντας την μπάλα.

Στο 40’ ο Μουτζούρης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά ο Κόκκαλης είχε σωστή αντίδραση ενώ στο 44’ μετά από κόρνερ του Κουρούπη ο Μελενικιώτης έπιασε κεφαλιά άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Παπαθεοδώρου και τη Μάνη να απαντά με κεφαλιά άουτ του Κουλόπουλου στο 52′.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν στην κόντρα και να τα καταφέρνουν τελικά στο 74’ όταν ο Ρουμελιώτης έβγαλε ωραία τον Μουτζούρη ο οποίος πέρασε τον Κόκκαλη και πλάσαρε για το 0-1, με τους Μανιάτες να διαμαρτύρονται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 80’ ο Κυριάκος Πουλάκος τροφοδότησε τον Στυλιανόπουλο ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Βαρβεράκης απέκρουσε σωτήρια. Στο 86’ ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν όταν από κάθετη του Παπαθεοδώρου ο Μουτζούρης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν είχε καλό τελείωμα. Η κορυφαία στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Γιαννής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕ Μάνης (Πάνος Πολίμος): Κόκκαλης, Σπυρέας, Μελενικιώτης, Γιαννής, Στυλιανόπουλος, Τζανετέας, Κουλόπουλος (72’ Σπυρόπουλος), Χατζηπαναγιώτης, Κυρ. Πουλάκος, Κουρούπης, Μουλιάτος.

Ακρίτας Κορώνης (Σπύρος Τσίκινης): Βαρβεράκης, Παναγιωτόπουλος, Κουτσουμπός, Φέστας, Μουτζούρης, Ψυχογιάννης, Καλογερόπουλος, Τσάνι, Ρουμελιώτης (77’ Κυριόπουλος), Πεΐδης (84’ Χοτζόλι), Παπαθεοδώρου (λ. τρ. 90+1’ Σταμάτης).