ΑΕ Μάνης-ΑΕ Αβίας 6-1: «Αφεντικό» του Κάμπου ο Χελάς!

, ΑΕ Μάνης-ΑΕ Αβίας 6-1: «Αφεντικό» του Κάμπου ο Χελάς!

Σαρωτική ήταν η Μάνη στο ντέρμπι του Κάμπου, επικρατώντας με 6-1 επί της Αβίας με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Χελά να πετυχαίνει «καρέ» τερμάτων!

Οι τυπικά γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς, δεν άφησαν περιθώρια στο σύνολο του Διονύση Πουλή και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, την πρώτη τους μετά από τρεις σερί αγωνιστικές (2 ήττες και 1 ισοπαλία).

Η Αβία από την άλλη γνώρισε την 2η σερί ήττα και παραμένει ελάχιστα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 7 βαθμούς.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο μισάωρο, κατά το οποίο η ΑΕΜ είχε την υπεροχή και κάποιες καλές στιγμές, ήρθε ο Φετάχου να ανοίξει το σκορ στο 40΄ και να «παγώσει» την Αβία, δίνοντας ένα σαφές ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο β΄ μέρος ο Χελάς πήρε …προσωπικά το ματς και με δυο γκολ σε 10 λεπτά (50΄, 60΄) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το παιχνίδι.

Ο Δ. Κορμπής στο 67΄ μείωσε σε 1-3, αλλά ο Χελάς και πάλι με δυο ακόμα τέρματα (76΄, 85΄) ολοκλήρωσε το απίστευτο σόου του (5-1), για να έρθει ο Αλεξανδρόπουλος στις καθυστερήσεις να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 6-1.

Διαιτητές: Αλεξέας, Τσιλίκας, Γεωργαντάς

ΑΕ ΜΑΝΗΣ ( Τάκης Δρούγας): Αντωνόπουλος, Χατζηπαναγιώτης, Πουλάκος (30΄ λ. τρ. Στύλλα), Βαβαρούτσος, Πολυμενέας, Δουρούμης, Τσουλάκος, Μπέρμπερη, Φετάχου, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς. Αγωνίστηκαν και οι Πετρ. Σπυρέας, Ντουράι και Κλ. Σπυρέας.

ΑΕ ΑΒΙΑΣ (Διονύσης Πουλής): Μπεκιάρης, Βαβαρούτσος, Θαν. Καρδάσης, Αποστολίδης, Τζανετέας, Γεωργαντάς, Κων. Κορμπής, Γεωργουλέας, Παν. Καρδάσης, Γεωργίκος, Γ. Καρδάσης. Αγωνίστηκαν και οι Δ. Κορμπής, Πολυμενέας και Γιαννέας