Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α1 τοπική: Σπουδαίο διπλό για ΠΑΣ Ράχη, “σκόνταψε” η Θύελλα Χαρακοπιού

, Α1 τοπική: Σπουδαίο διπλό για ΠΑΣ Ράχη, “σκόνταψε” η Θύελλα Χαρακοπιού

Με ένα σπουδαίο διπλό και τρεις σημαντικούς πόντους, που τον φέρνουν έστω και προσωρινά στην 1η θέση, έφυγε ο ΠΑΣ Ράχη από την Λογγά, επικρατώντας 2-0 της ομώνυμης ομάδας για την 14η αγωνιστική της Α1 τοπικής.

Ήταν η 5η εκτός έδρας νίκη των “κανονιέρηδων” και 8η συνολικά σε 12 παιχνίδια. Την προσεχή Τετάρτη (26/1) ακολουθεί το ντέρμπι κορυφής με τον Αστέρα Αρφαρών εντός έδρας για την 12η αγωνιστική που είχε αναβληθεί.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κορυφαία στιγμή στο πρώτο μέρος στο 25ο λεπτό. Ο νεοσειλθών Σπυρόπουλος με ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι στον Κοσμά, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την ομάδα της Ράχης. Ο Καραπετυάν που στην ανάπαυλα μπήκε στην θέση του Αβράμη, πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Παλιά, ο οποίος με άψογο τελείωμα έστειλε την μπάλα στο δεξί “Γ” της εστίας του Βαρβεράκη (0-1).

Στο 80′ ο Σπυρόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, αφήνοντας την ΑΕ Λογγάς με παίκτη λιγότερο για τα εναπομείνατα λεπτά.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θεοδωρακόπουλος που είχε μπει λίγο νωρίτερα στο ματς. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο 27χρονος επιθετικός απέφυγε τον Βαρβαράκη και με σουτ από έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας (22/1) Θύελλα Χαρακοπιού και Δωριέας Δωρίου έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της Κορώνης, με τους γηπεδούχους να αφήνουν δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη της ανόδου.

Πριν την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα ο Κουτσολίας πέτυχε το 1-0. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 27’ με τον Γκογκοάσα.

Στα θετικά για την Θύελλα συγκαταλέγεται η επανεμφάνιση των Στέλιου Σωτηρόπουλου και Γιάννη Κούτρη, οι οποίοι πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Βασίλη Μπλέτσα, δείχνοντας να ξεπερνούν τους τραυματισμούς τους.

Οι συνθέσεις

ΑΕ ΛΟΓΓΑΣ (Δημήτρης Μάλαμας): Βαρβεράκης, Μπαρούνης, Τραγομαλάς, Παναγόπουλος (90+6’ λ. τρ. Π. Κυριόπουλος), Κουτσουμπός, Βαγγ. Κυριόπουλος, Κοντούλης, Βουτιέρος, Λιόππας (23’ Σπυρόπουλος), Σούσα, Καραμπέτσος (55’ Πετρόπουλος).

ΠΑΣ ΡΑΧΗ (Αλέξης Ζωγόπουλος): Κοσμάς, Τριανταφυλλίδης, Κράκουλι, Αβράμης (46’ Καραπετυάν), Πολίτης, Μανωλόπουλος, Μπέγκα, Τρικουράκης (90+1’ Θεοδωρακόπουλος), Δ. Τσέλα, Ζωγόπουλος, Παλιάς (66’ Θ. Κωστέας).

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ (Βασίλης Μπλέτσας): Ποτηριάδης, Π. Π. Βασιλογιαννακόπουλος, Ορφανός, Κ. Στασινόπουλος, Μαρκάκης, Κουτσολίας, Σκαφιδάς (54’ Σωτηρόπουλος), Κυριακάκης, Π. Α. Βασιλογιαννακόπουλος (54’ Κούτρης), Αντωνίου, Δέμπι (77’ Μιχ. Στασινόπουλος).

ΔΩΡΙΕΑΣ ΔΩΡΙΟΥ (Παναγιώτης Πολίμος): Δημητρακόπουλος, Λάγιος, Ισολλάρι, Καμπανάρος, Γεωργιόπουλος, Σκιάς, Ρουμελιώτης, Μπόρα, Γκογκοάσα, Γεωργατσέλης (70’ Βεσέλης), Μανωλόπουλος.