Α1' ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Άλμα ανόδου με ανατροπή για την Ομόνοια

, Α1 ΤΟΠΙΚΗ: Άλμα ανόδου με ανατροπή για την Ομόνοια

Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άμεση επιστροφή της στην κορωνίδα του μεσσηνιακού ποδοσφαίρου πραγματοποίησε η Ομόνοια, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκαμψε την αντίσταση της Θύελλας Χαρακοπιού με 2-1.

Οι γηπεδούχοι ανέδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και παρέμειναν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον αποσπαστεί εφτά βαθμούς από τον σημερινό της αντίπαλο.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Μαρκάκης εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Ομόνοιας και η Θύελλα πήγε με το υπέρ της 1-0 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Γιώργου Αργυρόπουλου ανέβασε «στροφές» στην επανάληψη και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 72’ με σουτ του Κωστόπουλου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και εν τέλει έφτασαν στο γκολ που τους χάρισε το «τρίποντο», με τον Στραβάκο στο 88’ να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στην συνάντηση.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ποτηριάδης, Σταθακόπουλος (53′ Τάφα), Δημητρίου, Μπάλλας, Στραβάκος, Δρογγίτης (63′ Στυλιανόπουλος), Κωστόπουλος, Κουλουράς, Μπαρσελό (60′ λ.τρ. Τζανετάκος), Χελάς, Διονυσόπουλος (87′ Σαϊπι).

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ: Τσούλος, Ανδρεάδης (89′ Βασιλόπουλος), Ορφανός, Κακογιάννης, Βασιλογιαννακόπουλος, Μαρκάκης (89′ Βασιλογιαννακόπουλος), Καλογερόπουλος, Διαμαντής, Κούτρης, Δέμπι (81′ Σκόθος), Σκούρας (74′ Μαργαρώνης).

Ήττα σοκ και πισωγύρισμα για τον Αστέρα

Η έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στα Αρφαρά με τον Αστέρα να γνωρίζει οδυνηρή εντός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από τον Ηρακλή Κυπαρισσίας.

Οι γηπεδούχοι καίγονταν για βαθμούς, ωστόσο η αγωνιστική τους εικόνα δεν ήταν η προσδοκώμενη και έπειτα από αρκετό καιρό υποχώρησαν εντός της διακεκαυμένης ζώνης.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μανδραπήλια που σημείωσε δύο τέρματα, αρχικά με σουτ στο 63’ και εν συνεχεία με πλασέ στις καθυστερήσεις του ματς, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο πρώτο διπλό των ουραγών στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ: K. Σακκάς, Ματθαίος, Καπόγλης (57′ Βανικιώτης), Χριστόπουλος, Γιαννακόπουλος, Φέστας, Μαρκόπουλος (75′ Σουλιμάς), Σακκάς, Τσιλίκος, Μπούρας, Γιαννακούντζος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ: Ρακόπουλος, Τζαβάλας (90′ Γεωργιόπουλος), Κονόμη, Κίτος, Αριδάς, Μπράβος, Μανδραπήλιας, Ντέρκα, Αντωνόπουλος (90′ Τσάπο), Γιάννης, Μαδούρης (82′ Διακουμής).

Παράταση αγωνίας στο “Μπαχράμης”

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής, ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Φυτειά και Χανδριναϊκός, παραμένοντας αμφότεροι στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «τρομοκράτες» που βρίσκονται στην προτελευταία θέση της κατάταξης απώλεσαν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το μάξιμουμ των βαθμών πληρώνοντας σε ένα ακόμη ματς την επιθετική τους δυστοκία.

Οι παίκτες του Στρατή Μάρκου μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 23’ με τον συνήθη ύποπτο Αλέξανδρο Ζακόλι.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Κώστα Κότη να φέρνει το ματς στα ίσια στην εκπνοή του πρώτου μέρος.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο κλειστά και αμφότερες επέλεξαν να μην ρισκάρουν, συμβιβαζόμενες με τον βαθμό της ισοπαλίας που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της συνέχειας.

Ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα, την βαθμολογία και την επόμενη, 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής, που διαμορφώνεται ως εξής: